Postoj k válce v Iráku rozděluje Američany
Na mnoha místech ve Spojených státech se konaly demonstrace protiválečných aktivistů a lidí, kteří před rokem odmítali Američany vedenou invazi do Iráku. Největší pozornost se soustředila na protestní shromáždění v New Yorku.
Severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina ale připomíná, že ve Spojených státech je zhruba stejný počet příznivců, jako odpůrců americké vojenské přítomnosti v Iráku.
V mrazivém ale slunečném počasí se počítali demonstranti na Manhattanu na tisíce, ale nebylo jich tolik, jako před rokem, kdy válka s Irákem začínala.
Už včera vyrazili demonstranti do ulic San Francisca, aby protestovali proti vyslání amerických vojáků do Iráku, které během roku stálo životy více než 570 Američanů, a další tisíce se vrátily domů se zraněním.
Policie v San Francisku zatkla jen 19 lidí, zatímco před rokem nasadila pouta dvěma tisícům třem stům odpůrců tažení prezidenta Bushe do Iráku.
Patricia Mc Gready z Virginie přišla na demonstraci, protože loni protestovala proti válce v Iráku a myslí si, že válka nevyřeší žádné světové problémy. "Musíme usilovat o mír a proto jsem tady. Spojené státy by měly vyjít vstříc OSN, poté co jsem s nimi tak zle zacházeli. OSN by měla přijít do Iráku a my bychom měli odejít. Je to země Iráčanů a měli by být schopní si tam vládnout sami."
Rok od spojenecké invaze do Iráku si připomněli míroví aktivisté demonstracemi po celém světě. V Londýně tisíce lidí vyrazily na pochod z Hyde Parku k Trafalgarskému náměstí. Mnozí nesli plakáty s podobiznami Blaira a amerického prezidenta George Bushe ve formě, jakou mají oficiální formuláře policejně hledaných osob.
Další tisíce demonstrantů se objevily v ulicích Atén, Bernu a australské Sydney. V Praze se před americkým velvyslanectvím sešlyasi tři stovky odpůrců války v Iráku. Minutou ticha uctili památku obětí války a minutou halasu a pískotu vyjádřili svůj nesouhlas s postojem USA a jejich prezidenta George Bushe.