Postoj Zemana k Ukrajině se neslučuje s názory Gorbaněvské, tvrdí disidenti

Ruští disidenti z roku 1968 dál kritizují prezidenta Miloše Zemana, který udělil in memoriam medaili Za zásluhy Natálii Gorbaněvské - disidentce, která v srpnu 1968 na Rudém náměstí v Moskvě spolu s dalšími sedmi odvážnými lidmi protestovala proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Disidentům vadí, jaké postoje prezident zastává směrem k Ukrajině. Prý se neslučují s názory, které Gorbaněvská zastávala.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sovětský disident Viktor Fajnberg (vlevo) a starší syn Natálie Gorbaněvské Jaroslav

Sovětský disident Viktor Fajnberg (vlevo) a starší syn Natálie Gorbaněvské Jaroslav | Zdroj: ČTK

Starší syn Natálie Gorbaněvské Jaroslav řekl, že by Miloš Zeman měl vyzvat Rusko, aby propustilo politické vězně.

Podle Gorbaněvského, který žije od 70. let v Paříži, žádala jeho matka loni Zemana, aby nejezdil na olympiádu do Soči, což nevyslyšel. Jaroslav Gorbaněvský dodal, že prezident neslyšel ani mnoho jiného.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ruští disidenti z roku 1968 pokračují v kritice prezidenta Miloše Zemana. Vadí jim mimo jiné jeho postoj k Ukrajině. Více Lenka Jansová

„Říkal jsem si, že ceremoniál byl moc okázalý. Kladl jsem si proto otázku, do jaké míry je medaile Za zásluhy upřímná a do jaké míry je to gesto politika,“ vysvětlil Gorbaněvský.

Podle něj také není logické, že prezident vyznamenal jen jeho matku, a ne dalších 7 lidí, kteří za protesty proti okupaci Československa zaplatili mnohaletými tresty, mučením a odchodem do exilu.

Fakt, že medaili Za zásluhy rodina přijímá, zdůvodnil tím, že to chápe jako výraz dobrých vztahů České republiky k jeho matce.

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka Miloš Zeman vyznamenal osobnosti, které symbolizují klíčové dějinné události.

„Z každého tohoto období pan prezident vybral jednu osobnost, například faráře Josefa Toufara, nebo právě paní Natálii Gorbaněvskou. Pan prezident ji vybral pro udělení tohoto vyznamenání jako určitý symbol,“ popsal Ovčáček.

Režisér Němec vrátil medaili Za zásluhy. Nelíbí se mu Zemanův výběr oceněných

Číst článek

Dodal, že jak Viktor Fajnberg, tak Pavel Litvinov, kteří demonstrovali společně s Natálií Gorbaněvskou, oficiální pozvání na hradní ceremoniál při příležitosti státního svátku dostali. V médiích ale pak zveřejnili, proč se ho nezúčastní.

„To, jak mluví český prezident Miloš Zeman o agresi ruského prezidenta Vladimira Putina proti Ukrajině, se neslučuje s myšlenkami, pro které demonstrovala Natálie Gorbaněvská 25. srpna 1968 na Rudém náměstí. Svoboda je nedělitelná. Je stejná pro Ukrajince, Čechy i krymské Tatary,“ zdůraznil Viktor Fajnberg.

Zeman ocenil i režiséra, který o něm natočil film. Vyznamenání budí rozpaky

Číst článek

Naráží tak hlavně na Zemanova slova o Ukrajině. Český prezident řekl, že tamní konflikt je občanská válka, ne ruská invaze, a že tam nejsou ruští vojáci. Byl také proti sankcím, které Evropská unie a další západní státy přijaly proti Rusku.

Fajnberg ale řekl, že on sám by příští rok vyznamenání od Zemana převzal, pokud by změnil postoj k politice Vladimira Putina.

Slovenský prezident Andrej Kiska nedávno vedle Natálie Gorbaněvské vyznamenal právě i Viktora Fajnberga a Pavla Litvinova.

Lenka Jansová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme