Postoje Irů v referendu ovlivňuje i hospodářská krize

Bojují proti evropské integraci, která našemu kontinentu přinesla mír a prosperitu. Tak označují irské odpůrce Lisabonské smlouvy zastánci tohoto dokumentu. Irové dnes o reformním dokumentu Evropské unie hlasují v opakovaném referendu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítání hlasů

Sčítání hlasů

Tábor odpůrců prý své spoluobčany zahrnul kampaní samých lží. Zastánci odmítnutí smlouvy něco takového ostře odmítají. Podle svých slov nejsou proti evropské spolupráci. Nelíbí se jim ale stále větší přenos pravomocí do Bruselu. Kdo tedy jsou lidé, kteří v Irsku loni vedli úspěšnou kampaň proti Lisabonu a i letos jsou hodně vidět?

Jestli řekneme "Ano" Lisabonské smlouvě, Evropská unie vezme alkoholikům jejich děti a zavře je do ústavů. Totéž udělá s lidmi, kteří trpí depresemi. I taková tvrzení zněla Irskem před dnešním referendem; šířila je ultranacionalistická skupina Irsko navždy.

Ta ale rozhodně nepatří mezi nejvlivnější odpůrce Lisabonu. V pestrém táboře zastánců "Ne" letos vyniká organizace jménem Cóir, tedy Spravedlnost. Je to ultrakonzervativní, až fundamentalisticky katolická skupina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zblízka Ondřeje Housky o irských odpůrcích v irském referendu

Mohlo by se zdát, že proti Lisabonské smlouvě jsou v Irsku především starší voliči. Pravdou je ale pravý opak. Zdůrazňuje to bývalý šéf vládní kampaně před referendem o smlouvě z Nice z roku 2002 Seamus Mulconry.

"Typickému zastánci "Ne" je 27 až 32 let. Je to někdo kdo je příliš mladý na to, aby si pamatoval Irsko z doby před členstvím v Unii. Nevěří vládě a politikům vůbec. Jsou to hlavně lidi z dělnických předměstí nebo nezaměstnaní."

Přesně na takové hlasy spoléhá europoslanec a šéf Socialistické strany Joe Higgins. Jak říká Českému rozhlasu ve své malé kanceláři, hrdě se hlásí ke krajní levici. V evropském parlamentu ostatně sedí v jedné frakci s českými komunisty.

"Lisabonská smlouva vyhovuje velkému byznysu, korporacím, zbrojařskému průmyslu a politickým elitám. Zájmům normálních pracujících je nepřátelská."

Podle průzkumů veřejného mínění ale většina Irů přesvědčení trockisty Higginse nesdílí. Nezabírají na ně ani tvrzení o ztrátě suverenity a přesunu příliš mnoha pravomocí do Bruselu. Irsko zasáhla světová krize mimořádně silně a obyvatelé ostrova hledají ochranu právě v Bruselu.

Sílí nálada, že země se z problémů dostane jen tehdy, když bude pevnou součástí spojené Evropy. Ulice lemují plakáty, podle kterých mají Irové hlasovat "Ano", aby podpořili hospodářské zotavení a pracovní místa. S vlastním obsahem dokumentu taková kampaň souvisí jen velmi málo, ale důležitá je momentální nálada.

Zastánci Lisabonské smlouvy Irům říkají, že odmítnutí dokumentu by Unii oslabilo a tím poškodilo i Irsko. Občané zeleného ostrova tomu tváří v tvář krizi věří. Zdá se proto, že kampaň odpůrců smlouvy tentokrát u Irů na úrodnou půdu nepadne.

Milan Kopp, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme