Postup Číny proti nepokojům v Tibetu vyvolává obavy Tchajwanu

Podle čínských zdrojů 13, podle tibetských nejméně 8 desítek - tak se liší počty obětí násilných protičínských protestů v tibetském správním středisku Lhase. Čínský zásah ostře odsoudil Tchajwan. Podle Tajpeje ukázal brutální postup čínských jednotek ve Lhase a na dalších místech pravou tvář totalitního režimu, a to jen krátce před konáním Letních olympijských her. Představitelé ostrovního státu, který Peking považuje za odštěpeneckou provincii, v této souvislosti varovali, že podobný postup Čína zvolí i proti Tchajwanu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dým nad Lhasou | Zdroj: ČTK

Čína tvrdí, že má situaci v Tibetu pod kontrolou, zpřísňuje také cenzuru informací i přístup cizinců do Tibetu. Peking dnes přiznal, že při nepokojích ve Lhase zemřelo 13 osob, původně mluvil o 10 obětech. Tibetská exilová vláda ale udává až 80 zabitých. Dalších až 30 protestujících lidí údajně zahynulo v provincii S´-Čchuan, násilnosti byly o víkendu hlášeny i z dalších dvou čínských provincií.

Poté, co Peking zakázal vstup novinářů do Tibetu, bylo zastaveno i udělování turistických víz cizincům. Zahraniční návštěvníci, kteří ještě v Tibetu pobývají, mají tuto oblast opustit.

Cenzura zasáhla i internet, po kterém se šířily záběry ze zásahu ozbrojených sil proti demonstrantům, přerušována jsou i vysílání zahraničních televizí v Číně, včetně CNN a BBC.

Policisté ve Lhase pokračují v prohledávání domů, kde pátrají po organizátorech protestů. Dnes o půlnoci totiž vyprší ultimátum dané čínskými úřady, aby se dobrovolně vzdali. Policisté a vojáci jsou v pohotovosti i ve třech sousedních provinciích, Kan-su, Čching-chaj a S´-Čchuan, kde o víkendu došlo k násilným protestům na podporu Tibetu.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme