Postup pákistánského prezidenta znepokojuje svět

Opoziční politické strany v Pákistánu odsoudily vyhlášení výjimečného stavu v zemi. Evropská unie vyjádřila obavy a Spojené státy politování nad nejnovějším vývojem. USA přesto nestáhly svou podporu pákistánskému prezidentovi. Některá pákistánská média označují vývoj za druhý státní převrat za posledních osm let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pákistánští vojáci

pákistánští vojáci | Zdroj: ČTK

Generál Parvíz Mušarraf vyhlásil výjimečný stav po poradě s premiérem, guvernéry čtyř provincií a šéfy bezpečnostních složek. Jako velitel armády zrušil Ústavu, oznámil takzvaný Prozatímní ústavní řád a nahradil soudce Nejvyššího soudu. Nerozpustil ani Federální ani žádný provinční parlament, a ty proto mohou pokračovat v činnosti.

Pákistánská média označují vyhlášení výjimečného stavu za nejdramatičtější okamžiky od roku 1999, kdy se Parvíz Mušarraf ujal vlády. Deník Dawn ve své internetové podobě cituje prezidentovo odůvodnění: Nejvyšší soud a další instance legislativy prý zasahovaly v poslední době významně do politiky a negativně ji ovlivňovaly, oslabovaly policii a úplně ji demoralizovaly a zeslabily boj zpravodajských složek proti teroristům.

Policie zadržuje některé opoziční představitele a několik soudců. Mezi nimi i vůdce opozice Imrana Khana. Nejvyšší soud má během tří dní potvrdit, jestli Mušaraf kandidoval v nedávných prezidentských volbách v souladu s právem. Část opozice soudí, že to je pravá příčina výjimečného stavu. Existuje prý předpoklad, že soud rozhodne v jeho neprospěch.

Washington: Mušaraf porušuje závazky

Spojené státy silně kritizují vyhlášení výjimečného stavu. Proti kroku pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa se vyslovil Bílý dům i prezidentští kandidáti republikánské a demokratické strany.

Mluvčí Bílého domu Gordon Jondroe doslova prohlásil, že prezident Mušaraf musí dostát svým závazkům a odstoupit z funkce velitele armády do lednových voleb v Pákistánu. Administrativa prezidenta Bushe je proti jakémukoli pohybu směrem k autoritativnímu režimu.

Demokratičtí senátoři ale George Bushe vyzývají, aby šel dál a dal prezidentovi Mušarafovi osobně najevo, že riskuje americko-pákistánské spojenectví. Pentagon zatím nezvažuje přerušení pomoci pro Musharrafem vedenou armádu v boji proti terorismu, ale demokraté už se vyslovili pro nové vztahy s Pákistánem bez vojenské spolupráce.

Milan Kopp, Alexandr Pícha, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme