Postup Schwarzenberga do druhého kola překvapil zahraniční média

Volby prezidenta, kterou mají Češi poprvé v historii ve svých rukou, si poslední dva dny všímají nejen česká, ale také zahraniční média. V Německu, Rakousku, Velké Británii i na Slovensku přitom hodnotí postup Karla Schwarzenberga, kterému volební průzkumy přisuzovaly až třetí místo, do druhého kola jako překvapení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg | Zdroj: Reuters

Veřejnoprávní Slovenská televize i další média měla výsledek prvního kola volby prezidenta v Česku jako zprávu číslo 1. Slovenské zpravodajské servery zaujalo i brumlání Karla Schwarzenberga při státní hymně během oslav ve volebním štábu.

Schwarzenbergův úspěch ale komentátory překvapil, deník SME ještě předevčírem napsal, že český ‚kníže‘ nemá ve volbách šanci. Po volbách stejné noviny konstatovaly, že Schwarzenberg bude mít ve druhém kole proti Miloši Zemanovi větší šance, než by měl Jan Fischer, který skončil nakonec třetí.

Překvapení BBC i Reuters

Z britských médií zaujalo první kolo českých prezidentských voleb jen stanici BBC a tiskovou agenturu Reuters. Obě média se navíc soustředila hlavně na představení obou postupujících kandidátů, tedy Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga.

Při představování Miloše Zemana použily BBC i Reuters identickou formulaci ‚chain-smoking‘, tedy že ‚bývalý premiér kouří jednu cigaretu za druhou‘. Otevřeně zmínily Zemanovu zálibu v alkoholu, ale rovněž jeho ostrovtip, kterým je ‚ex-premiér schopen uzemnit své soupeře‘.

Agentura Reuters upozorňuje na překvapivě dobrý Schwarzenbergův výsledek v prvním kole, jehož šéf diplomacie dosáhl ‚navzdory spojenectví s nepopulárním ministrem financí Miroslavem Kalouskem‘.

Der Standard: Facka průzkumům veřejného mínění

‚Obrovské překvapení v Praze,‘ tímhle titulkem včera začala veřejnoprávní televize ORF svoje večerní zprávy. Připomněla sice, že první kolo volby vyhrál Miloš Zeman, pak už ale padalo jenom jméno Schwarzenberg a rozebíraly se jeho šance v kole druhém.

Komentář deníku Der Standard označil výsledek prvního kola českých voleb za ‚facku pro průzkumy veřejného mínění, které jasně favorizovaly Zemana a naopak ‚knížeti‘ nedávaly šanci. Češi budou mít za dva týdny na výběr ze dvou skutečných alternativ,‘ uzavřel Der Standard.

Hledá se prezident: Český rozhlas tráví den s Janem Fischerem. Na Filozofické fakultě v Olomouci | Foto: Filip Jandourek

„Ať už ve druhém kole vyhraje kdokoli, dostane nejspíš Česko blíž hlavnímu evropskému myšlenkovému proudu,“ uvádí Reuters.

Německé deníky si všímají neúspěchu favorizovaného Jana Fischera. Vítěze prvního kola Miloše Zemana označují za muže hýřícího bonmoty, ale také provokatéra. Karel Schwarzenberg podle německého tisku zosobňuje ideály sametové revoluce a éry Václava Havla.

Nejen podle listu Die Welt se tento uchazeč o prezidentský úřad, kterého v závěru kampaně podpořily některé české deníky, těší velkému mezinárodnímu renomé.

Jiří Hošek, Klára Stejskalová, Vojtěch Berger, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme