Postupný útlum. Z Guantánama převezli dalších 15 vězňů, jde o zatím největší přesun

Spojené státy převezli 15 zadržených z Guantánama do Spojených arabských emirátů. Jedná se o zatím o největší přesun vězňů ze zařízení na Kubě, který kdy americké úřady během prezidentství Baracka Obamy podnikly. Zavřít Gunatánamo bylo jedním z Obamových cílů, když do Bílého domu nastupoval.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak chutná věžnům z Guantánama

Jak chutná věžnům z Guantánama | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Ve skupině předané do Spojených arabských emirátů je dvanáct Jemenců a tři Afghánci.

Co bude dál s přemístěnými vězni, je na samotných úřadech, které je převezmou, v tomto případě tedy Spojených arabských emirátech. Ty rozhodnou, zda od zadržených hrozí nějaké nebezpečí a případně je mohou propustit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyklízení věznice na Guantánamu mluvila na ČRo Plus redaktorka Pavlína Nečásková

Spojené arabské emiráty v tomto případě nedostanou poplatek, který je v rámci jejich spolupráce za převzetí jednoho vězně 100 tisíc amerických dolarů.

Zařízení na Guantánamu otevřel v roce 2002 tehdejší prezident George Bush mladší v rámci války proti teroristům, která byla reakcí na útoky 11. září 2001. Od té doby se tam vystřídalo zhruba 800 zadržených.

Američané kvůli věznici čelili mnohokrát kritice. Podezřelé tam umísťovali ve většině případů bez jasných důvodů a hlavně bez jakéhokoliv soudu. Kontroverze vzbudily také dokumenty o mučicích praktikách, které vojáci vůči tamním vězňům používali. Jednalo se třeba o takzvaný waterboarding.

Když Barack Obama nastupoval v roce 2009 do úřadu, měl zavření Guantánama jako jeden ze svých cílů. Tehdy tam bylo 242 vězňů. Letos v únoru představil prezident Kongresu svůj plán na uzavření zařízení.

„Několik let už je jisté, že zařízení na Guantánamu nijak neposiluje naši bezpečnost, naopak ji podkopává. Je to kontraproduktivní. Teroristé Guantánamo používají jako propagandu proti nám. Vyčerpává to naši armádu, v loňském roce ji vězení stálo 4 miliony dolarů. Guantánamo oslabuje také partnerství s našimi spojenci. Když s nimi mluvím, pokaždé zmiňují fakt, že Guantánamo stále není vyřešeno,“ řekl.

Vězni | Foto: Vít Pohanka

Vypadá to, že teď chce jeho úřad celou akci urychlit, aby to do ledna příštího roku stihl. V únoru už by měly mít Spojené státy nového prezidenta.

Za posledních 11 měsíců odcestovalo z Guantánama 55 zadržených, kteří byli převezeni do třinácti různých států.

Nyní – po odečtení dvanácti Jemenců a třech Afghánců, které Američané odvezli do Spojených arabských emirátů – zůstává na Guantánamu 61 vězňů. Někteří z nich strávili v zařízení na Kubě třeba i deset let.

Kroky americké administrativy se příliš nelíbí republikánům. V Kongresu se jim už před časem podařilo zablokovat návrh, aby byli vězni z Guntánama přemisťováni do jiných zařízení ve Spojených státech.

S rušením věznice nesouhlasí ani republikánský prezidentský kandidát Donald Trump. Ve své včerejší řeči o strategii proti takzvanému Islámskému státu řekl, že zařízení má podle něj zůstat otevřené a funkční.

ČRo, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme