Potíže s ruskou částí ISS komplikují start raketoplánu Discovery

Na floridském mysu Canaveral vrcholí přípravy na páteční start raketoplánu Discovery. Je to poprvé od katastrofy raketoplánu Colimbia, co se Kennedyho vesmírné středisko odhodlalo k nočnímu startu. Zdá se však, že je vážně ohroženo přistání Discovery na Mezinárodní kosmické stanici. Rusům se ji totiž nepodařilo uvést do potřebné pozice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Discovery startuje

Discovery startuje | Foto: NASA

Ruský modul Progress 23 měl vynést Mezinárodní kosmickou stanici výš na oběžné dráze a otočit ji do potřebného úhlu. Nastaly ale problémy s motorem. Ten totiž už po 72 sekundách přestal pracovat. Situaci teď řeší ruské kontrolní středisko i posádka kosmické stanice, probíhají i konzultace s americkým centrem v Houstonu. Celé to navíc částečně komplikuje to, že se Rusům zcela nepodařilo ani přistání zásobovací lodi Progress v říjnu. Porouchala se jim zasouvací naváděcí anténa, která teď dost nebezpečně trčí na ruské části stanice Zvezda.

Termín je přitom docela napnutý, protože pokud se v pondělí Rusům nepodaří další pokus, zbývá na delší dobu už jen jediný vhodný termín postavení oběžné dráhy za necelé tři neděle. Američané totiž nechtějí startovat tak, aby byl raketoplán ve vesmíru na přelomu roku. Příští rok bude totiž přestupný a v Discovery jsou některé starší části elektronického systému, které pro tento počítačový oříšek ještě nebyly uzpůsobeny. Takže Američané pochopitelně nechtějí riskovat komplikace.

K nočnímu startu raketoplánu NASA se odhodlala, přestože se mu dlouhou dobu vyhýbala. Zdá se, že jsou američtí odborníci relativně spokojeni s vylepšeními izolace kolem destiček tepelné ochrany raketoplánů. Něco bude při této starší technologii odpadávat při každém startu, ale už by to nemělo být kritické. Navíc nové robotické rameno umožňuje opravy i ve vesmíru. NASA zatím monitorovala kritická místa při stoupání na oběžnou dráhu pomocí denních kamer. Teď už ale Američané mají k dispozici ultracitlivé radary, které zaznamenají i miniaturní úlomky, které by mohly třeba z vnější palivové nádrže odpadnout.

Problémy s odklady startu jsou samozřejmě nejvíc stresující pro posádku. Úplně nejhorší ale je když se start ruší na poslední chvíli, poté, co se astronauti předtím hodiny oblékali do desítky kilogramů těžkých skafandrů, připoutávali se a kontrolovali všechny funkce. Ale tato posádka se může těšit aspoň na lepší jídelníček na oběžné dráze. Američané jim totiž ve spolupráci s vyhlášenou kulinářskou firmou připravili jídlo podle receptu pro televizní hvězdy. Dokonce pikantně pálivé.

Jakkoliv se NASA snaží astronautům vylepšit jídelníček, jídlo pro vesmír zatím stále není nejchutnější. A to i přesto, že jsou pryč doby prvních výživných huspenin z tuby. Astronauti obvykle ve vesmíru dost zhubnou. Ale není to tím, že by trpěli nedostatkem potravin na palubě. Obvykle jim moc nechutná a pociťují nedostatek hlavně čerstvého neupraveného jídla. Takže se posádky vozí nazpátek až třetinu zásob potravin, které nesnědly, protože jim prostě moc nechutná.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme