Potlesk fanoušků Rapidu Vídeň prozatím nerozšíří seznam UNESCO

Normální fotbalový zápas trvá devadesát minut plus nějaké to nastavení. Fanoušci vídeňského Rapidu ale odpočítávají hlavně poslední čtvrthodinu. V 75. minutě utkání totiž na vídeňském stadionu začíná pravidelný rituál, který má dlouhou tradici a který usiluje o zápis na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vídeň

Vídeň | Foto: Petr Veber | Zdroj: Český rozhlas

Fanoušci s rukama nad hlavou a temným hučením sledují velkoplošný ukazatel časomíry. Když naskočí 75. minuta, začne na stadionu ve vídeňské čtvrti Hütteldorf s železnou pravidelností hurónský potlesk.

„Je to rituál, který nemají nikde jinde na světě. Jenom ve švýcarském Bernu jeden klub odzpívává poslední čtvrthodinu speciální písničku, ale tleská se jenom u nás v Rapidu. Proto jsme usilovali o zápis na seznam UNESCO v kategorii nehmotné dědictví.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje Českého rozhlasu Vojtěcha Bergera

„Myslíme si, že naše takzvaná ‚čtvrthodinka‘ má parametry na to, aby na seznamu byla. Bohužel ,komise nakonec rozhodla jinak,“ vysvětluje kurátor muzea Rapidu Vídeň a fotbalový publicista Domenico Madono.

Zároveň také prozrazuje, že fanouškům Rapidu to s UNESCO zatím nevyšlo. Kde jsou kořeny téhle tradice?

„Počátky najdeme už před rokem 1920. Už z té doby máme novinové záznamy upozorňující na to, že Rapid Vídeň je silný hlavně v závěrečných minutách zápasu, kdy převyšuje soupeře, dává góly a nezřídka i otáčí skóre. To, že se poslední čtvrthodina ohlašuje potleskem, se objevilo někdy ve 20. letech.“

Rytmický potlesk má pevně daný začátek, 75. minutu zápasu. Je jedno, jestli Rapid zrovna prohrává, a nebo vede o pět gólů. Tleská se vždycky a potlesk trvá asi tři minuty. Fanoušci Rapidu samozřejmě nepochybují o tom, že rituál funguje a že právě díky němu dokázal Rapid tolikrát vyhrát v poslední chvíli zápasu.

A co se týká zápisu na seznam UNESCO, letos to nevyšlo, ale v budoucnu, kdo ví? Rakušané jsou na kuriózní záznamy v seznamu skutečnými odborníky. Několik rakouských spolkových zemí si například nechalo touto světovou organizací uznat tradiční umění vyprávět pohádky.

Vojtěch Berger, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme