Potopenou ruskou miniponorku vysvobodil britský robot

Podvodní drama u břehů Kamčatky skončilo. Záchranářům se totiž podařilo spasit sedmičlennou posádku ruské miniponorky, která uvízla už ve čtvrtek na dně Beringova moře. Všech sedm mužů na palubě dramatické čekání v hloubce 190 metrů přežilo, a to díky britským specialistům a jejich robotu Škorpion. Na záchranně námořníků se ale také podíleli Američané a lodě na pomoc vyslalo i Japonsko. Na základě vzájemných dohod nebude ruská strana zahraničním záchranářům nic platit. Vyšetřování ministru obrany už nařídil ruský prezident Vladimir Putin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šťastná posádka ruské miniponorky AS-28 | Foto: ČTK/AP

Miniponorku uvěznily na dně kabely podmořské antény a také dvě šedesátitunové betonové kotvy. Dálkově ovládaný bezpilotní přístroj Škorpion nejprve odřezal železná lana. Poté ještě musel odstranit část namotané rybářské sítě na batyskafu.

Za chvíli ale došlo k technickému problému a robot byl vytažen na hladinu k opravě. Zanedlouho však záchrannou práci dokončil. Posádka poté dostala povolení k nouzovému vynoření.

V 5.15 středoevropského času posádka sama na hladině otevřela poklop ponorky a všech sedm námořníků po svých přelezlo na ruskou loď. Ihned se dostali do péče lékařů. Vedení ruské tichomořské flotily už několikrát přiznalo, že za záchranu lidí z ponorky vděčí britským kolegům a jejich speciálnímu přístroji.

Kauza uvíznuté ponorky se stala i politickým tématem

Vedení ruské tichomořské flotily oznámilo, že příčinou uvíznutí ponorky byly zřejmě rybářské sítě pytláků. Ti tajně lovili v uzavřené zátoce u kamčatských břehů. Proto posádka ponorky o možném nebezpečí nevěděla.

Tento fakt ale záhy po skončení záchranných prací využila ruská opozice. Na nejbližším zasedání státní dumy vznese dotaz, jak je možné, že o tom vojenské námořnictvo nemělo ani tušení.

Posádka batyskafu je po první základní lékařské prohlídce podle odborníků v pořádku. Následovat ale ještě budou důkladnější vyšetření.

Miniponorka, ve které strávili námořníci několik dní, projde technickou prohlídkou a poté bude opět sloužit tichomořské flotile. Na základě vzájemných dohod nebude ruská strana Britům a a Američanům nic platit.

Ruský prezident nařídil vyšetřování

Nezávislí odborníci ocenili, že na rozdíl od tragédie jaderné ponorky Kursk před pěti lety Rusové tenkrát požádali o zahraniční pomoc. Opět se ale ukázalo, že námořnictvo se nemůže na své přístroje spolehnout. Prezident Vladimir Putin vyzval ministra obrany Ivanova aby vyšetřil, proč k havárii vůbec došlo.

Petr Vavrouška, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme