‚Zastávám názor Reagana.‘ Podle Trumpa by měl potrat být povolen v případě incestu a znásilnění

Americký prezident Donald Trump na twitteru napsal, že potrat by měl být povolen v případě znásilnění nebo incestu. Britský deník The Guardian na svých internetových stránkách napsal, že je to v rozporu s novým restriktivním zákonem, který tento týden podepsala republikánská guvernérka ve státě Alabama.

Washington (Aktualizováno: 11:53 19. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Stát na jihu USA zakázal ženám předčasně ukončit těhotenství s výjimkou situace, kdy existuje vážné nebezpečí pro zdraví matky. Trump v sobotu na twitteru připomněl, že je silně proti potratům s výjimkou tří případů: znásilnění, plození dětí mezi blízkými příbuznými a ochrana života matky.

‚Odporný útok na životy žen.‘ Guvernérka Alabamy podepsala přísný zákon zakazující potraty

Číst článek

„Zastávám ve věci stejný názor, jaký měl Ronald Reagan,“ uvedl. Při prezidentské kampani v roce 2016 se Trump vyhnul dotazu deníku The New York Times na možný potrat některé z jeho partnerek, připomněl The Guardian.

Šéf Bílého domu také napsal, že otázka potratů bude jedním z hlavních témat v kampani před prezidentskými volbami, které se budou konat v listopadu příštího roku.

Vyzval odpůrce potratů, aby se spojili. „Pokud se budeme chovat bláznivě a nebudeme sjednocení, pak to, co jsme pro ochranu života vybojovali, může rychle zmizet,“ varoval Trump.

Boj proti zákazu

Také demokraté už dali najevo, že problematika potratů pro ně bude důležitým tématem v kampani před volbami příští hlavy státu.

Senátorka státu Massachusetts Elizabeth Warrenová na twitteru napsala, že „zákaz potratů je extrémně nebezpečný a krutý“. „Jde o snahu zvrátit precedens případu Roeové vs. Wadea. V takové Americe jsem dříve žila a řeknu vám toto: nebudeme se už nikdy vracet zpátky. Budeme proti zákazu bojovat a zvítězíme,“ uvedla.

Nad domem alabamské guvernérky již tento týden přeletělo letadlo s nápisem „potraty jsou v pořádku“.  Na neděli jsou v Alabamě naplánovány protesty proti novému přísnému protipotratovému zákonu. Vyjma demonstrace v hlavním městě Montgomery chystají odpůrci zákona akce také v dalších městech.

Roeová vs. Wade je případ z roku 1973, v němž Nejvyšší soud Spojených států rozhodl o právu ženy na legální potrat. Rozhodnutí bylo zdůvodněno čtrnáctým dodatkem Ústavy Spojených států, podle něhož nelze omezovat osobní svobody občanů. Případ soudu postoupila Norma McCorveyová, známá jako Jane Roeová, v reakci na texaského státního zástupce Henryho Wadea. Ten prosazoval zákaz potratů s výjimkou přímého ohrožení života ženy. Rozhodnutí ovlivnilo potratovou legislativu ve 46 státech USA.

Zdroj: CNN

gak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme