Jihokorejský zákon zakazující potraty je v rozporu s ústavou, rozhodl soud. Do roku 2020 se musí změnit

Jihokorejský ústavní soud ve čtvrtek rozhodl, že zákon zakazující ve většině případů ženám potrat je v rozporu s ústavou a musí být do konce roku 2020 změněn. Zákaz platící v zemi více než 65 let omezuje práva žen, napsal soud ve zdůvodnění verdiktu.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejčanky oslavují verdikt ústavního soudu. | Foto: Jin-man Lee | Zdroj: ČTK/AP

Potraty jsou v Jižní Koreji nelegální od roku 1953 a ženy, které absolvovaly nezákonný potrat, mohou být odsouzeny k pokutě či trestu až jednoho roku vězení. Až dvouletý vězeňský trest hrozí lékaři, který v rozporu se zákonem potrat provede. Výjimkou jsou případy jako znásilnění, incest nebo situace, kdy by těhotenství či porod ohrožovaly zdraví těhotné ženy.

Krok směrem k umělé inteligenci a virtuální realitě. Jižní Korea v pátek spustí komerční provoz sítě 5G

Číst článek

Čtvrteční verdikt jihokorejského ústavního soudu byl reakcí na dva roky staré odvolání lékařky, která byla obviněna z uskutečnění asi 70 nelegálních potratů. Zákroky provedla v letech 2013 až 2017 na přání těhotných žen či s jejich souhlasem.

Podle čtvrtečního rozhodnutí ústavního soudu je zákon, který zakazuje ženám podstoupit potrat a lékařům takovýto zákrok vykonat, neústavní. Z devíti soudců ústavního soudu sedm tento verdikt podpořilo a dva byli proti.

„Zákon kriminalizující ženu, která z vlastní vůle podstoupí potrat, omezuje právo těhotné ženy na seberozhodování,“ napsal soud ve zdůvodnění svého rozhodnutí.

Většina byla pro

Podle průzkumu veřejného mínění firmy Realmeter z minulého týdne se více než 58 procent Jihokorejců vyslovilo pro zrušení zákazu. Něco málo přes 30 procent respondentů bylo pro jeho zachování.

I přesto, že potraty jsou v Jižní Koreji oficiálně zakázány, počet lidí potrestaných na základě tohoto zákona se v posledních letech snižoval. V roce 2017 bylo zahájeno trestní stíhání pouze v osmi případech týkajících se nelegálních potratů, v roce 2016 jich bylo 24, napsala agentura Reuters s odvoláním na údaje jihokorejských úřadů.

Také počet potratů v Jižní Koreji v posledních letech klesal vzhledem k lepší kontrole porodnosti, ale také vzhledem ke snižujícímu se počtu žen v produktivním věku. Zatímco v roce 2005 byl odhadovaný počet potratů více než 342 tisíc, v roce 2017 to bylo již jen 49 764, uvedl jihokorejský ústav pro zdraví a sociální záležitosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme