Potratová pilulka bude už jen na předpis, schválili polští poslanci. Omezujete práva žen, zní z opozice
Sehnat potratové pilulky bude v Polsku složitější. Poslanci schválili omezení prodeje některých antikoncepčních tablet. Mezi nimi jsou právě i takzvané nouzové pilulky „den poté". Dosud volně přístupné tablety tak budou nově už jen na předpis. Novinku ještě musí potvrdit Senát. Jeho souhlas se ale očekává, protože vláda Beaty Szydlové má v horní komoře spolehlivou většinu.
Vládní strana Právo a spravedlnost zdůvodňuje omezení potřebou ochrany zdraví žen. Opoziční Občanská platforma ale novinku kritizuje. Vláda podle liberálních poslanců využívá lží a parlamentní většiny, aby omezila práva žen.
Polští lékárníci nechtějí prodávat antikoncepci. Zdůvodňují to vírou i svědomím
Číst článek
Většina Polek postup vlády pode nedávného průzkumu agentury IPSOS odmítá. Výdej nouzové antikoncepce na předpis podle nich nedává smysl.
„Jsem proti takovému řešení, to si mají rozhodnout samy ženy a ne vláda z ně," řekla před časem Radiožurnálu Varšavanka Aňňa.
„Když ji někdo potřebuje, tak ji potřebuje hned. K lékaři je těžké se objednat, musí se obvykle čekat několik dní na termín. A to už může být pozdě," vysvětlila Sylwie, která sama dítě čeká.
I mezi Varšavankami ale zní opačný názor: „Jsem křesťanka. S ohledem na bezpečnost a zdraví žen si myslím, že by měly být takové pilulky na recept. Samozřejmě, nic není jednoznačné, vždycky se dá najít proti-názor. Ale i proto, aby se taková antikoncepce nenadužívala, měla by být na recept," uvedla nedávno paní Dorota.
Ve většině EU bez receptu
Polské zákony týkající se antikoncepce a potratů jsou často přirovnávané k Irsku, které je také silně katolické. Přesto je i tam nouzová antikoncepce už několik let volně dostupná. Ředitel Irské asociace pro rodinné plánování Niall Behan říká, že se o to nesvedl žádný velký politický boj.
Polsko odmítlo zpřísnění zákona o potratech. Kontroverzní návrh neschválili poslanci
Číst článek
„Celé se to stalo za pár týdnů. Důkazy mluvily jasně pro. Myslím, že dneska už to není ani politická otázka. Panuje o tom v Irsku shoda, politická i společenská," vysvětluje.
Tento postoj podle něj podporují i vědecké studie. „Globální průzkum ukazuje, že dostupnost nouzové antikoncepce bez receptu nezvyšuje její používání. Bylo to předmětem mnoha studií. Znamená to spíš, že se k takové antikoncepci ženy dostanou dřív, a proto je účinnější," dodává Behan.
Většina zemí Evropské unie včetně České republiky nákup nouzové antikoncepce v posledních letech umožnila bez receptu. Polská vláda se tak omezením pilulky „den poté" vydává opačným směrem.
Vládní strana Právo a spravedlnost se už také loni pokusila zpřísnit zákony, které omezují umělé přerušení těhotenství. Návrh potratového zákona ale po masových protestech polští poslanci odmítli.