‚Trumpovi‘ soudci odmítli zrušit protipotratový zákon v Texasu. Zakazuje je od 6. týdne těhotenství

Nejvyšší soud Spojených států odmítl zrušit zákon, kterým stát Texas zakázal potraty od zhruba šestého týdne těhotenství. Podle agentury Reuters je verdikt velkou ranou pro zastánce práva na potrat.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší soud Spojených států odmítl zrušit zákon, kterým stát Texas zakázal potraty od zhruba šestého týdne těhotenství | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Zákon, který vstoupil v platnost ve středu, představuje největší omezení práva na ukončení těhotenství v USA od roku 1973, kdy byly v zemi potraty legalizovány. Přijetí zákona odsoudil také prezident Joe Biden.

Biden posílil Obamacare i upravil pravidla u potratů. Tvrdí, že po Trumpovi ‚napravuje způsobené škody‘

Číst článek

U nejvyššího soudu napadly zákon organizace hájící práva na potrat a skupiny poskytující zdravotní péči ženám, podle nich norma porušuje ústavní právo na potrat.

Devítičlenný soud, v němž mají převahu konzervativci, své rozhodnutí schválil těsným poměrem pěti ku čtyřem hlasů. Podle Reuters se jedná o příklad, jaký důsledek mělo pro směřování nejvyšší americké soudní instance jmenování tří konzervativních soudců ve funkčním období republikánského prezidenta Donalda Trumpa.

Texaský zákon zakazuje interrupce od okamžiku těhotenství, kdy lze u plodu detekovat srdeční tep, tedy přibližně šest týdnů po početí. Podle zastánců práv na potrat se 85 až 90 procent těchto zákroků v Texasu provádí právě až po šestém týdnu těhotenství. Nový zákon bude pravděpodobně znamenat, že se většina klinik poskytujících tento zákrok ve státě uzavře.

V Česku je interrupce legální do 12. týdne těhotenství, s lékařským doporučením až do 24. týdne a v případě závažných problémů s plodem bez omezení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme