Odvolací soud v USA zrušil předběžné opatření. Texas tak dál může zakazovat většinu potratů

Americký stát Texas může pro tuto chvíli dál zakazovat většinu potratů. Odvolací soud v New Orleans v pátek vyhověl jeho žádosti a dočasně zablokoval středeční příkaz soudu nižší instance, který nařídil pozastavit platnost nedávno přijatého zákona proti interrupcím. Informují o tom americká média.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest proti kontroverznímu zákonu, který zakazuje potraty od šestého týdne těhotenství. „Nezahrávejte si s texaskými ženami,“ hlásá transparent

Protest proti kontroverznímu zákonu, který zakazuje potraty od šestého týdne těhotenství. „Nezahrávejte si s texaskými ženami,“ hlásá transparent | Foto: Carlos Kosienski | Zdroj: Reuters

Páteční rozhodnutí představovalo další posun v právní bitvě mezi Texasem a federální vládou, která postup druhého nejlidnatějšího státu USA považuje za protiústavní.

V USA pokračuje boj o právo na potrat. Federální soud zablokoval nový protipotratový zákon Texasu

Číst článek

Republikánské vedení Texasu se začátkem září zavedlo zákaz potratů od chvíle, kdy lze detekovat srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství. V USA přitom podle platného výkladu ústavy ženy mají právo na interrupce až do momentu, kdy se plod stává životaschopným, což nastává až po 20. týdnu.

Federální ministerstvo spravedlnosti v září Texas zažalovalo a ve středu soudce Robert Pitman předběžným opatřením nařídil státu pozastavit platnost kontroverzní normy označované zkratkou SB8. Zákon při tom označil za „urážlivé“ napadení ústavou daného práva na potrat.

Texas se proti jeho příkazu odvolal a odvolací soud nyní vyjádřil názor, že předběžné opatření nebylo na místě, napsala agentura Reuters. Pitmanovo nařízení je zablokované na dobu, než soud projedná žádost o jeho trvalé zrušení. Ministerstvo spravedlnosti dostalo na reakci čas do úterního odpoledne.

‚Potrat je osobní volba, ne právní debata.‘ Tisíce Američanek demonstrují za práva na potraty

Číst článek

Pro tuto chvíli tedy nejpřísnější zákaz potratů v USA znovu platí, píše agentura AP. U soudů dosud neztroskotal, protože k zákazu interrupcí přistupuje jinak než dřívější „zákony o srdečním tepu“.

Stát v tomto případě nemá žádnou roli ve vymáhání zákazu, které je ponecháno v rukách veřejnosti, přičemž kterýkoli občan USA může podat žalobu na kohokoli zapojeného do provedení potratu. Žalob může být v souvislosti s jediným zákrokem podáno více a žalujícím je v případě úspěchu nabízeno odškodné ve výši nejméně 10 000 dolarů (220.000 korun).

Tento mechanismus vytváří z hlediska právního napadení normy složité procedurální otázky, kvůli nimž Nejvyšší soud USA v létě odmítl žádost o její zablokování. Ústavností zákazu se při tom vůbec nezabýval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme