Oklahoma výrazně omezí možnost přerušit těhotenství. Guvernér podepsal protipotratový zákon

Americký stát Oklahoma výrazně omezí přístup k potratům. Umělé přerušení těhotenství dovolí jen do šestého týdne. Pozdější provádění interrupcí bude v Oklahomě nezákonné, a to i když k početí dojde znásilněním nebo incestem. Zákon, který podepsal republikánský guvernér státu Kevin Stitt, začíná platit okamžitě.

Oklahoma City Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena, otec a dítě krátce po porodu

Guvernér Oklahomy podepsal přísný protipotratový zákon po vzoru Texasu (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay License | Licence Pixabay,©

Zákon stanoví, že interrupce jsou zakázané od chvíle, kdy lze detekovat srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství. V takto raném stadiu ani část žen ještě neví, že jsou gravidní. Po zavedení tohoto zákona v Texasu se tam počet potratů radikálně snížil a mnoho se kvůli nim vydávalo právě do Oklahomy a dalších států.

Pět otázek a odpovědí: rozhodnutí Nejvyššího soudu otevírá dveře regulaci potratů ve Spojených státech

Číst článek

Ženy mohou podstoupit umělé přerušení jen z naléhavých zdravotních důvodů, nesmějí tak učinit tehdy, pokud je těhotenství následkem znásilnění nebo incestu. Podobně jako v Texasu i v Oklahomě mohou občané žalovat poskytovatele interrupcí nebo někoho dalšího, kdo ženě k potratu napomáhá, a žádat po nich až 10 tisíc dolarů, asi 234 300 korun.

Oklahoma se tímto krokem přidává ke státům ovládaným republikány, jako jsou Texas, Idaho nebo Wyoming. Ty schvalují přísné zákony proti potratům ještě předtím, než americký Nejvyšší soud rozhodne příští měsíc o ústavnosti zákona zakazujícího v Mississippi interrupce po 15. týdnu těhotenství.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu může zvrátit na federální úrovni padesát let platné ústavní právo na potrat a podle neziskových organizací ztížit zejména chudším ženám z venkovských oblastí přístup ke zdravotní péči. Soud má v této věci definitivně rozhodnout před svou letní přestávkou, tedy koncem června nebo začátkem července.

Bezprecedentní rozhodnutí. Nejvyšší soud Spojených států chystá návrh na zrušení práva na potrat

Číst článek

Asi tři desítky amerických států včetně Kalifornie nebo Connecticutu se snaží právo na potrat naopak posílit.

Po celých spojených státech protestují v těchto dnech lidé buď pro, nebo proti potratovému zákonu.

Proti možnému omezení práva na potraty vyrazily v úterý v New Yorku demonstrovat tisíce lidí. Na plakátech měli napsáno například, že „Nenávist vůči ženám zabíjí více lidí než potraty“.

Ve Washingtonu se zástupci obou stran debaty sešli před sídlem Nejvyššího soudu. Někteří odpůrci potratů se vkleče modlili. Stoupenkyně práva žen na interrupci křičely „Pryč od našich těl“ nebo „Potraty zachraňují životy“.

hvl, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme