Potřetí za měsíc. Severokorejští vojáci podle Soulu opět překročili demarkační linii

Severokorejští vojáci pracující v demilitarizované zóně ve čtvrtek znovu nakrátko překročili hranici s Jižní Koreou, která reagovala varovnými výstřely. S odvoláním na jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů (JCS) o tom v noci na pátek informovala agentura Jonhap, podle níž jde o třetí podobný incident tento měsíc.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejci na hranici pracují na vojenském plotu u strážního stanoviště

Severokorejci na hranici pracují na vojenském plotu u strážního stanoviště | Foto: Kim Hong-Ji | Zdroj: Reuters

Vojáci severokorejské diktatury se po varovných výstřelech vrátili na svou stranu hranice. Podle velení jihokorejské armády se zřejmě jednalo o náhodný incident. Brzy obnovili svou práci a pokračovali v ní až do noci, uvedl představitel JCS.

Dvě až tři desítky vojáků KLDR překročily na jiných místech hranici už 18. a 9. června, připomněl Jonhap. Také v obou předchozích případech tak podle Společného sboru náčelníků štábů Severokorejci učinili zřejmě neúmyslně. I v dřívějších případech Jižní Korea reagovala varovnými výstřely a vojáci KLDR se poté stáhli na svou stranu hranice.

Vojáci KLDR krátce překročili hranici s Jižní Koreou. Její armáda reagovala varovnými výstřely

Číst článek

Podle Soulu Severní Korea zvyšuje stavební činnost v pohraničních oblastech na frontě, instaluje například protitankové překážky, zpevňuje silnice a pokládá miny. Cílem severokorejských aktivit v oblasti hranic je pravděpodobně ztížit severokorejským civilistům nebo vojákům útěk na jih, vedení v Pchjongjangu se tak snaží posílit kontrolu nad svým obyvatelstvem, uvedl už dříve štáb jihokorejské armády.

Při jiném dřívějším incidentu v demarkační zóně zaznamenala severokorejská armáda několik ztrát kvůli výbuchu min, uvedla v úterý jihokorejská armáda.

Hranici mezi KLDR a Jižní Koreou tvoří čtyři kilometry široké demilitarizované pásmo, které dělí na dvě stejně široké části demarkační linie. Oba státy jsou oficiálně stále ve válečném stavu, jelikož válku v letech 1950 až 1953 ukončilo jen příměří.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme