Poučíme se z chyb, slíbil majitel Virgin Galactic. Jeho firma ale bude stroje vyvíjet dál

Šéf společnosti Virgin Galactic Richard Branson dnes přislíbil úplné vyšetření páteční havárie vesmírné lodě SpaceShipTwo, která explodovala při zkušebním letu. Firma, která program cestovních raketoplánů realizuje, je podle Bransona odhodlána se z chyb poučit a pokračovat v naplňování snu o vesmírné turistice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Federální úřady zahájily vyšetřování příčin havárie | Zdroj: Reuters

„Jsme odhodláni zjistit, co se pokazilo,“ citovala britského miliardáře Bransona agentura AP. Šéf Virgin Galactic řekl, že jeho firma na zjišťování příčiny neštěstí spolupracuje s úřady. Bezpečnost prý byla vždy jednou z hlavních priorit programu.

„Chápeme rizika, která jsou s cestováním do vesmíru spojená, a nepodceníme je. Kdybychom to udělali, urazili bychom všechny, kterých se tato tragédie týká. Poučíme se z chyb, přijdeme na to, jak zdokonalit výkon i bezpečnost a zlepšíme se společně.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poučíme se z chyb, slíbil majitel společnosti Virgin Galactic Richard Branson

Přímo v kalifornské Mohavské poušti, kde se neštěstí odehrálo, mezitím federální úřady zahájily vyšetřování příčin havárie, která si vyžádala smrt jednoho z pilotů a vážná zranění dalšího.

„Je to poprvé, co přebíráme vedení při vyšetřovaní havárie vesmírného letu, jenž zahrnoval lidi na palubě,“ řekl šéf amerického úřadu pro bezpečnost v letecké dopravě NTSB Christopher Hart.

Mrtvý pilot byl identifikován jako devětatřicetiletý Michael Alsbury z Kalifornie. Přeživším pilotem je třiačtyřicetiletý Peter Siebold, který se nyní nachází v nemocničním ošetření.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyšetřování nehody testovacího letu společnosti Virgin Galactis natáčela Petra Novotná

Úřad uvedl, že může existovat řada důkazů, které by mohly vyšetřovatelům pomoci s odhalením příčiny havárie. Vyšetřovatelé však také připustili, že nevědí, zda loď měla takzvanou černou skříňku se záznamy o parametrech letu.

Nehoda kosmické lodi společnosti Virgin Galactic v Mohavské poušti zájem turistů o cesty do vesmíru prý neohrozí. Letenku v přepočtu za několik milionů korun si už koupilo na osm set lidí. Jedním z nich je i Jon Goodwin, který se podle svých slov cesty za hranice atmosféry nebojí.

Nehoda vesmírné lodi může podle kritiků oddálit komerční cestování až o dva roky

Číst článek

„Jsem pevně přesvědčený, že teď lidé, kteří v Mohavské poušti na projektu posledních 10 let pracovali, vyřeší všechny problémy a až já poletím, bude to úplně bezpečné," řekl BBC budoucí pasažér komerčního letu do vesmíru.

Branson i přesto zákazníky ujistil, že už zakoupené lístky na lety do vesmíru mohou kdykoli vrátit. Virgin Galactic získané peníze ještě neutratila, potvrdil.

ČTK, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme