Pouhý den vysílala nová arabská televize al-Arab patřící saúdskému princi

Nová arabská zpravodajská televize al-Arab zastavila vysílání pouhý den po svém spuštění. Televizi vlastní a financuje člen saúdské královské rodiny princ Valíd ibn Talál. Vysílat ale začala z Bahrajnu, protože saúdské zákony nezávislé televize nedovolují. Právě bahrajnské úřady zřejmě stojí za rychlým ukončením vysílání stanice al-Arab.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová arabská zpravodajská televize al-Arab

Nová arabská zpravodajská televize al-Arab | Zdroj: ČTK

Znělka dlouho očekávané televizní stanice al-Arab otevírá ekonomické zpravodajství. Na obrazovce se objevuje moderátorka Lajla Bárúnová. Je prostovlasá a moderně oblečená v západním stylu, což v samotné Saúdské Arábii nepřipadá v úvahu.

Rychlý konec vysílání ale zřejmě způsobil hned první host ve studiu. Byl jím prominentní bahrajnský opoziční aktivista Chalíl Marzúk, který kritizuje tamní režim. Spekuluje se o tom, že právě to byl důvod, proč bahrajnské úřady vysílání zastavily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Necelý den vysílala nová arabská zpravodajská stanice al-Arab. Mluvil o tom zpravodaj ČRo na Blízkém východě Štěpán Macháček

Podle majitele, saúdského prince Valída ibn Talála, ale můžou za přerušení programu technické a administrativní důvody a al-Arab začne brzy znovu vysílat.

Stanice měla ambici stát se protiváhou katarské televize al-Džazíra a podle prince Valída měla přinášet politicky nezávislé zpravodajství. Bahrajnská státní média obsah jejího zpravodajství ostře kritizují.

Aby v regionu mohla zpravodajská televize typu al-Arab vysílat úplně svobodné a politicky nezaujaté zpravodajství, to byl jeden z cílů arabského jara. Ne úplně se to ale podle blízkovýchodního zpravodaje ČRo povedlo.

„A popravdě, i televize al-Džazíra, která je velice kritická vůči různým vládnoucím režimům, tak ze své vlastní země – Kataru – nikdy žádné kritické zpravodajství nevysílala. A podobně je to s dalšími stanicemi, čili skutečně není to úplně jednoduché na Blízkém východě.“

„Napadají mě dvě země, a to Libanon a Tunisko, kde by třeba takováto stanice mohla velice svobodně vysílat. Ale v ostatních zemích jsou stále velice silná politická omezení,“ poznamená zpravodaj Českého rozhlasu.

Mezinárodní televizní stanice vysílající v arabštině | Foto: Český rozhlas

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme