Pouliční nepokoje v Janově si vyžádaly první oběť

Italský Janov zažívá dramatické okamžiky, na ulicích města dochází ke střetům policistů s odpůrci globalizace a došlo k prvnímu úmrtí. Na místě je i zpravodaj Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Robert Mikoláš. Jak hlásí, zraněno byly už desítky lidí. Potyčky provázejí summit sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska navzdory rozsáhlým bezpečnostním opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město se od včerejší první demonstrace odpůrců globalizace zcela změnilo. Opevněno už není jen samotné centrum, kde dnes začíná summit 7 nejvyspělejších zemí světa a Ruska - G8, ale i ostatní části této oblasti. V ulicích se objevily kontejnery, které chrání jak přístupové cesty do bezpečnostní zóny, tak i hotely, akreditační centrum a některé úřady. Policisté se v tuto chvíli připravují na první střety s demonstranty, kteří se blíží k hlavní bráně do bezpečnostní zóny. Na pomoc jim přijel i obrněný transportér. Policisté také zastavily provoz na všech komunikacích vedoucích do města. Antiglobalizátoři už zablokovali někeré hotely, kde jsou ubytováni novináři. Bohužel se tak nenaplnily předpoklady, že hlavní protesty začnou až zítra.

Podle agentury AFP demonstranti trénovali s velkými ochrannými štíty na kolečkách, které jim mají sloužit jako mobilní ochrana. Do Janova bylo proto povoláno na 20.000 policistů a vojáků. V záloze jsou i příslušníci námořních sil a letectva. Jedná se o jednu z nejrozsáhlejších bezpečnostních operací v moderních italských dějinách.

Proti demonstrantům, kteří se pokusili prorazit do takzvané "červené zóny", použila policie slzný plyn. Jednání sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska probíhá v samotném centru města, které je od okolních čtvrtí odděleno mřížemi, zátarasy a policejními kordony. Hlavním úkolem pořádkových sil je nevpustit výtržníky právě do červené zóny, protože to by ohrozilo průběh jednání.

Srážky demonstrantů s policisty si v italském Janově vyžádaly první oběť. Jednoho z odpůrců globalizace, kteří protestují proti vrcholnému zasedání skupiny G8, zasáhla policejní kulka přímo do hlavy.

Světová ekonomika klesá mnohem rychleji než se původně očekávalo - vyplývá to z prohlášení představitelů sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska, kteří jednají v italském Janově. Stále však prý zůstává dobrý základ pro silné oživení. Politici také oznámili vytvoření celosvětového zdravotního fondu se základním jměním ve výši 1, 2 desetiny miliard dolarů. Jeho posláním je působit v celosvětovém měřítku proti šíření AIDS, tuberkulózy a malárie.

Fotografie z janovských ulic, kde se potýkají odpůrci globalizace a italské pořádkové síly si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme