Pouliční válka v Paříži má první oběť

Nepokoje na předměstí francouzské metropole mají první lidskou oběť. Šedesátiletý muž, který byl v pátek napaden výtržníky na severu Paříže, dnes zemřel. Dosud při pouličních výtržnostech shořelo na pět tisíc aut a byla zatčena tisícovka lidí. Pokračující etnické bouře ve Francii znepokojují sousední Německo, které se ptá, jestli něco podobného nemůže propuknout také u nich.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní síly zaujímají pozice

Bezpečnostní síly zaujímají pozice | Foto: AFP

Přes víkend byly bitky v chudých pařížských přistěhovaleckých ghettech na periferii velmi intenzivní a nepolevily ani dnes v noci. Násilím se navíc nakazila i další města - tentokrát se to týkalo například Nice, Marseille či Dijonu. Na pařížském předměstí Grigny se dokonce při střetu s policií házelo kameny a střílelo z brokovnic. Výsledkem bylo 34 zraněných policistů z toho dva těžce.

Policisté i hasiči začínají být honbou za výtržníky vyčerpaní. A mluví se také o škodách, i když na tyto odhady je ještě brzy. Celková faktura pojišťoven jen za spálená auta se vyšplhá řádově na desítky milionů eur. Pojištění proti požáru, které je dobrovolné má asi osmdesát procent nešťastných majitelů.

Lidé také organizují domobrany. Někteří zaměstnanci, například učitelé, si berou takzvané bezpečnostní volno, na které mají nárok, když se cítí v nebezpečí.

Včera večer se sešla bezpečnostní rada státu. Prezident Jacques Chirac poprvé od 27. října veřejně vystoupil a podpořil tvrdý postup proti výtržníkům. "Hlavním zájmem země je znovu obnovit bezpečnost a veřejný pořádek. Právo by mělo být znovu nastoleno a Francie by měla být silnější než ti, kteří chtějí rozsévat násilí a strach." Jaké další kroky chce vláda podnikat má premiér Dominique de Villepin prezentovat dnes večer v televizi TF1.

Klidná byla poslední noc ve středu města. Manažer Jacques z kavárny na bulváru St. Michel ani recepční z nedalekého hotelu se zatím nebojí, že by se boje mohly přesunout do úplného centra. Oba proto doufají, že se zahraniční turisté nedají odradit od cest do Paříže.

Mladý rumunský pár se dlouho do noci procházel po centru Paříže naprosto klidně. "Jsme tady na pět dní, chodíme po městě do jedné v noci a není to vůbec žádný problém," řekla mladá Rumunka.

Nepokoje se objevují i v sousedních zemích

Řádění vandalů ovšem hlásí i sousední země. Auta hořela například v Belgii, která se už začala reálně obávat šíření ničivé nálady z Francie. Neznámí pachatelé zapálili v noci na dnešek i pět aut v Berlíně. Postižená čtvrť Moabit v centru německé metropole je obydlena především chudšími vrstvami obyvatelstva, přistěhovalců je ale mezi nimi málo.

Bavorský ministr vnitra Günther Beckstein už varoval, že Německo není imunní vůči podobným událostem, které sužují zemi galského kohouta. Mluvčí německé vlády Thomas Steg zase usoudil, že přetrvávající pouliční bouře ve Francii jsou varováním pro demokratické státy, které musejí posílit integrační politiky vůči svým přistěhovalcům.

Portugalsko dnes ujistilo francouzskou vládu, že podporuje její odhodlanost obnovit veřejný pořádek na předměstích měst. Podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Fernanda Nevese není možné dovolit podobné nepokoje v ulicích.

Pavla Kvapilová, Vilém Janouš, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme