Pouť do Mekky doprovázejí obavy z terorismu i z viru ebola

Tradiční náboženská pouť do Mekky v Saúdské Arábii se letos koná ve stínu hrozeb Islámského státu, který se snaží mobilizovat extremisty v celém muslimském světě, i ve stínu obav z šíření viru ebola, který ohrožuje zejména západ Afriky. Pouť patří k největším shromážděním na světě – letos se jí účastní asi dva miliony lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přes Káhiru cestují do Mekky i muslimové z černé Afriky, v tomto případě z Nigerie | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Saúdské úřady se snaží obavy z možného útoku teroristů rozptýlit.

„Království je připravené bránit své území a svůj lid před terorismem už dávno. Přesto jsme posílili ochranu všech hranic Saúdské Arábie, ať už na jihu s Jemenem, nebo na severu s Irákem,“ uvedl mluvčí saúdského ministerstva vnitra Mansúr Turkí.

Saúdské ministerstvo, které má pouť na starosti, také zakázalo veškeré politické projevy s tím, že hadždž je čistě duchovní událostí. Obavy jsou na místě. V minulosti, zejména v 70. a 80. letech, pouť poznamenaly konfrontace mezi různými politickými skupinami. Tyto střety si vyžádaly stovky mrtvých.

V současnosti muslimský svět žije zejména děním kolem Islámského státu a také ještě doznívá takzvané Arabské jaro.

Liberijci by mohli Duncana kvůli ebole stíhat, nepřiznal prý kontakt s nakaženou osobou

Číst článek

Výzvy, aby se poutníci zdrželi politických projevů, nezaznívají jen od saúdských úřadů. Egyptský ministr pro náboženské záležitosti, který do Mekky vede egyptské poutníky, varoval, že jakákoli politická aktivita bude znamenat okamžité vyloučení z pouti a vyhoštění ze Saúdské Arábie.

Zatím se však vše odehrává bez vážnějších incidentů. Pouť v Mekce pokračuje druhým dnem, během něhož věřící vystoupí na pahorek Arafát, kde vykonají rituální stání před Bohem.

Muslimové v Německu otevírají mešity veřejnosti. Chtějí odbourávat předsudky

Číst článek

Vedle politických střetů či teroristických útoků letos hadždž doprovázejí také obavy z eboly. Virus decimuje zejména západ Afriky. Od února letošního roku už kvůli němu zemřelo přes 3300 lidí.

Úřady v Rijádu kvůli obavám ze šíření nemocí už dříve zakázaly vydávat muslimům z několika afrických zemí víza.

Pouť do Mekky | Foto: ČTK

Štěpán Macháček, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme