Použije Pentagon v Iráku salvadorskou taktiku?

Vzrůstající násilí v Iráku a obavy z propuknutí občanské války vedou Pentagon k mimořádným opatřením. Podle nejnovějšího vydání týdeníku Newsweek uvažují Američané o vyslání speciálních jednotek, které by v Iráku podněcovaly a organizovaly zabití a únosy vůdců povstalců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mariňáci nastupují | Foto: USMC

Taktiku používanou v Salvadoru v 80. letech popisuje zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Miroslav Konvalina.

Každý v Pentagonu, alespoň podle nejmenovaných představitelů armády, souhlasí s tím, že v současné době se Američané v Iráku brání, prohrávají a nelze v tom pokračovat.

Ministerstvo obrany chce nyní, tak jako proti levicovým povstalcům v Salvadoru za Reaganovy éry, v Iráku nasadit specialisty a financovat eskadry smrti, které budou lovit a zabíjet vůdce iráckého odporu a jejich sympatizanty.

Speciální týmy amerických poradců by měly cvičit irácké eskadry složené z kurdských a šíítských bojovníků a namířené proti sunnitským ozbrojencům. Úkolem by bylo zabíjet nepřátele nebo je únášet z Iráku a sousedních zemí k dalšímu utajenému vyšetřování.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme