Povinné kvóty fungují už rok. Státy EU si rozdělily přes 5000 uprchlíků
Přerozdělování uprchlíků podle povinných kvót se za polední týdny výrazně zlepšilo. Unijní státy přesto stále výrazně zaostávají za plněním svých závazků. Konstatovala to Evropská komise po vyhodnocení ročního fungování povinných kvót. Vyzdvihla naopak výsledky migrační dohody s Tureckem, která razantně omezila příliv běženců do Evropy. Na pomoc syrským uprchlíkům v Turecku také Brusel ve středu uvolnil dalších v přepočtu více než 16 miliard korun.
Za první rok přijaly členské státy z Itálie a Řecka přes 5600 uprchlíků. Z Řecka přišlo konkrétně 4455 lidí, z Itálie 1196. Do konce příštího roku se jich ale zavázaly přijmout 160 tisíc.
Za poslední měsíc se podle Evropské komise státy rozdělily zatím největší počet uprchlíků, a to zhruba 1200. Evropská komise tak kvóty dál hájí a počítá s nimi i v reformě evropského azylového systému.
Zvýšená ochota členských zemí plnit kvóty ukazuje podle evropského komisaře pro migraci Dimitrise Avramopulose, že tento systém může fungovat, pokud bude v unii dostatek politické vůle. Avramopulos proto všechny země vyzval, aby ze Středomoří převzaly co nejrychleji co největší počet migrantů a na místo vyslaly na pomoc své experty.
Česko 12 uprchlíků, Slovensko tři
Česká republika převzala celkem 12 lidí z Řecka, Slovensko podle údajů Evropské komise jen tři. Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD v souvislosti s tlakem Evropské komise na přebírání žadatelů o azyl uvedl, že Česko do konce roku žádné běžence podle unijních kvót přijmout neplánuje.
EU by podle Chovance měla konečně uznat, že systém těchto kvót nefunguje a fungovat nemůže. „Překvapuje mne, že se EK neustále tento systém pokouší oživit," dodal ministr.
Čtyři státy EU ale nepřijaly vůbec žádné uprchlíky. Jsou jimi Dánsko, které kvůli výjimce nemusí, a pak Rakousko, Polsko a Maďarsko. Maďaři kvóty už loni napadli u Soudního dvora Evropské unie a v neděli o nich pořádají referendum. Vláda Viktora Orbána si od něj slibuje, že dostane mandát od občanů, aby uprchlické kvóty mohla i do budoucna odmítat.
Evropská komise může kvůli tomu proti těmto zemím zahájit právní kroky. Nic takového ale zatím nechystá, přestože Avramopulos prohlásil, že komise si vyhrazuje právo k takovému postupu sáhnout. Přístup členských států prý komise sleduje a vyhodnocuje.