Povinné očkování razantně odmítl. Nyní italský politik sám onemocněl planými neštovicemi

Politik Massimiliano Fedriga se nedávno ohrazoval proti novému italskému zákonu. Ten navrhoval, aby některá očkování pro děti byla povinná. Sám musel být nyní pár dní hospitalizován v nemocnici, jelikož onemocněl planými neštovicemi – nemocí, které lze právě očkováním předejít.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský politik za Ligu severu Massimiliano Fedriga | Zdroj: Profimedia

Podle takzvaného La Legge Lorenzin (Lorenzinina zákona) by mělo být pro děti školního věku povinné očkování proti nemocem, jako jsou například plané neštovice, spalničky a dětská obrna. Pravicový politik a člen strany Liga severu Fedriga proti tomuto návrhu výrazně protestoval, a přirovnal jej dokonce ke stalinismu, uvedl portál Huffpost.

Spalničkami se podle lékařů letos nakazilo více lidí než za celý loňský rok. Nejvíce nemocných je v Praze

Číst článek

Proto bylo velkým paradoxem, když právě jemu byly začátkem měsíce diagnostikovány plané neštovice a musel být na několik dní hospitalizován v nemocnici. On sám se ale proti těmto reakcím na facebooku ohradil a tvrdil, že „nikdy odpůrcem očkování nebyl a že i jeho děti jsou naočkované“ a že pouze nesouhlasil se zavedením onoho zákona, ale chtěl spolupráci s rodinami.

Na Fedrigovu hospitalizaci zareagoval i italský vědec, a naopak zastánce očkování Roberto Burioni, který doufá, že jeho onemocnění otevře oči ostatním dospělým jedincům, aby nechali naočkovat nejen sebe, ale i své děti. Právě jim totiž takováto onemocnění mohou způsobit mnohem větší komplikace, obzvláště jde-li o slabší jedince nebo například těhotné ženy.

„Jediný způsob, jak takovým tragédiím můžeme zabránit, je naočkovat každého, abychom zabránili šíření tohoto viru, který mohl napadnout mnohem zranitelnější osobu [než Fedriga],“ vysvětloval své stanovisko Burioni.

Zákon byl začátkem tohoto měsíce schválen a rodičům, kteří by své děti naočkovat nenechali a poslali je do školy bez dané vakcíny v těle, hrozí pokuta až 500 eur. Školky mají právo neočkované děti odmítnout. 

anj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme