Povinné příspěvky na obnovu bývalé NDR označil soud za protiústavní

Soud v Dolním Sasku označil za protiústavní tzv. "solidární příspěvek," tedy poplatek, který naši západní sousedé odvádějí každoročně na obnovu bývalé NDR. Jde o nečekaný verdikt, který vážně ohrožuje financování tzv. "nových spolkových zemí" na východě Německa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Traban vyobrazený na zbytku Berlínské zdi.

Traban vyobrazený na zbytku Berlínské zdi. | Foto: Jiří Hošek

V případě "solidárního příspěvku" známého v Německu pod zkratkou "SOLI" mělo jít jen o přechodný poplatek pro období znovusjednocení Německa. Tahle mimořádná, dodatečná daň z příjmu byla však zavedena v roce 1991 a později prodloužená v roce 1995, takže se musí platit už 18 let.

Dolnosaský finanční soud rozsudek zdůvodnil tím, že, tak dlouhá doba se nedá považovat za přechodnou. V tom prý spočívá protiústavnost poplatku. Ten mimochodem od roku 1998 činí na celém území Německa 5,5 procenta ze mzdy. V letošním roce poplyne touto cestou do státního rozpočtu asi 12 miliard eur.

Na soud se obrátil řadový daňový poplatník, který napadl svůj daňový výměr z roku 2007 a zažaloval svůj finanční úřad.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnosti takzvaného solidárního příspěvku bývalé NDR s berlínským spolupracovníkem ČRo Jaroslavem Šonkou.

Finanční soud teď celou věc posílá k přezkoumání ústavnímu soudu. Není ale vůbec jasné, zda se tato nejvyšší soudní instance bude kauzou zabývat, protože ústavní soudci v Karlsruhe v minulosti už několik žalob na solidární příspěvek zamítli.

Podle spolupracovníka ČRo v Německu Jaroslava Šonky, patrně ústavní soud rozhodne obdobně i ve zmiňovaném případě. "Jedná se o exekutivní záležitost. Soud si je vědom probíhající hospodářské krize a zmiňovaná daň se stává takřka trvalou, a to zejména z důvodu ekonomické situace. Je totiž součástí jednotlivých záchranných opatření vlády," řekl Šonka Rádiu Česko.

Němečtí politici chtějí příspěvek zachovat

Jen zřídka je na německé politické scéně vidět takový soulad, jako v tomto případě. Snad s výjimkou některých liberálů, kteří notoricky napadají všechny mimořádné daně, jsou všichni pro zachování solidárního příspěvku. Podle ministra vnitra Thomase de Maiziéra je poplatek do roku 2019 pro spolkovou vládu nedotknutelný.

Tento rok nezmínil politik CDU náhodou... Do konce roku 2018 totiž platí tzv. "2. Pakt solidarity," tedy balíček financování nových spolkových zemí, do kterého poplatek spadá. Solidární příspěvek je jedním z jeho pilířů; v loňském roce představoval asi 13 miliard eur, letos to bude zhruba 12 miliard. Od roku 2019 se ale někdejší NDR má finančně postavit na vlastní nohy a to bude samozřejmě velká výzva.

"Můžu jen vyzvat poslance Spolkového sněmu, aby příspěvek pokud možno sami předčasně zrušili a ušetřili si další blamáž u ústavního soudu," prohlásil předseda Svazu daňových poplatníků Karl Heinz Däke.

V Německu je financování východu země takovým evergreenem, o kterém se neustále vedou spory, nedávno přiživené zjištěním, že spolková vláda "napumpovala" do zemí někdejší NDR od roku 1990 plný bilión eur.

Jiří Hošek, Lukáš Vincourek, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme