Povinnost zimních pneumatik neplatí ve všech sousedních zemích. Někde jsou jen doporučeny

Pro české řidiče ode dneška platí povinnost jízdy na zimních pneumatikách. V opačném případě jim hrozí pokuta ve výši až dva a půl tisíce korun nebo velký problém s pojistným plněním při případné nehodě. Ne všude v sousedních zemích ale platí stejná povinnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Také pod Červenohorským sedlem čeká na řidiče nákladních automobilů nová dopravní značka Zimní výbava | Foto: Miroslav Kobza | Zdroj: Český rozhlas

Například v Polsku řidiči používat zimní pneumatiky ze zákona nemusí. Policie řidiče sice vyzývá, aby v rámci bezpečnosti přezuli, ale žádné sankce za to nehrozí. Zimní pneumatiky používá přibližně polovina tamních řidičů.

V horských oblastech, kde jsou na to řidiči upozorněni i dopravní značkou, jsou povinné sněhové řetězy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak je to v okolních zemích s povinností zimních pneumatik, informovala redaktorka Marcela Hálová

V posledních letech policie během zimy kontroluje, jestli řidiči zbytečně dlouho nestojí ve městě na jednom místě se zapnutým motorem. Tolerují několik minut stání a při překročení může Polák čekat pokutu v přepočtu až 1800 korun.

Na Slovensku jsou zimní pneumatiky povinné vždy, když je na silnici námraza nebo souvislá vrstva sněhu nebo pokud se to vzhledem k roční době dá předpokládat. Kamiony a autobusy musí mít zimní pneumatiky alespoň na jedné hnací nápravě v období od 15. listopadu do 31. března.

V Rakousku je to hodně podobné jako u nás. Říká se tam ale, že ode dneška není povinnost, nýbrž důvod mít zimní pneumatiky. Do zimní výbavy se tady navíc počítá i škrabka na led.

V některých alpských oblastech je zimní výbava auta povinná a počítají se do ní i řetězy. Při nedodržení předpisu hrozí řidičům pokuta ve výši 36 eur, v přepočtu asi 920 korun.

V Česku začíná platit povinnost jízdy na zimních pneumatikách

Číst článek

V Německu mají stejné podmínky jako u nás - povinnost nastává v momentu, kdy je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo jinovatky.

Povinné je zimní obutí například na Ukrajině, v Litvě, v Lotyšsku a v severských státech. Například ve Švédsku se do doporučené zimní výbavy počítá i tažné lano nebo startovací kabely.

Marie Woodhamsová, Petr Vavrouška, Vojtěch Berger, Marcela Hálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme