Povodně na východním Slovensku a v Polsku si vyžádaly první oběti

Hasiči bojovali celou noc se záplavami, které postihly po silných deštích severovýchod Slovenska. Voda tam zatopila na 40 obcí a vyžádala si dvě oběti. Povodně sužují i sousední regiony v Polsku. Metropoli polských Tater, Zakopané, zaplavily rozvodněné potoky a horské říčky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvodněná řeka Topľa

Rozvodněná řeka Topľa | Zdroj: ČTK

Povodně postihly většinou podhorské obce v odlehlých okresech Prešovského kraje, kam se záchranáři dostávají obtížně nejenom kvůli počasí, ale i úzkým cestám a zbořeným mostům.

V bardejovském okrese zůstávají od středy zcela odříznuté obce Livov a Livovská Huta. Hasiči proto dnes do oblasti dopraví plovoucí transportér. Vrtulníky v nepříznivém počasí nemohou vzlétnout.

Postižené lokality v noci přijel navštívit premiér Fico i ministr vnitra Kaliňák. Nejdříve zamířili do vesnice Čirč u polských hranic, kde zahynuli dva sourozenci při záchraně majetku. Samotná obec je z poloviny zničená.

Noc na střechách zaplavených domů musela strávit také desítka lidí ve vesnici Osturňa. Obec leží téměř na polské hranici , kam vede jediná přístupová cesta. Obyvatelé se proto museli spolehnout jenom na sebe a záchranné týmy se k nim dostaly až nad ránem.

Celkem je v ohrožení asi 50 vesnic, některé jsou pod vodou, v jiných nefunguje elektřina nebo plyn a mimo provoz je i mobilní signál. Hasiči také řešili vážný problém s nádrží na propan-butan nedaleko města Gelnica, kde rozvodněná řeka podemlela břeh a plná nádrž údajně hrozila výbuchem.

Srážky na východě Slovenska dosáhly za včerejší den úhrnem místy až 50 milimetrů a hladiny potoků a řek stouply někde až o dva metry. Ve většině okresů Prešovského kraje v noci nepršelo, a tak se situace v postižených oblastech zklidnila. Meteorologové ale varují před dalšími srážkami, kvůli kterým by mohly hladiny vodních toků pod Tatrami znovu stoupnout.

Situaci zhoršuje na celém území silný nárazový vítr, který zastavuje dopravu a ve Vysokých Tatrách strhává střechy. Horská služba proto nedoporučuje túry a varuje také před čerstvým sněhem. S deštěm totiž zároveň přišla zima a teploty klesly na listopadový průměr.

Povodňová pohotovost platí také na druhé straně Tater v Polsku. Prší tam nepřetržitě už třetí den. Za tu dobu podle meteorologů spadlo na jeden metr čtvereční tolik vody, co jindy za celý měsíc. Rozvodněné horské toky ohrožují i metropoli polských Tater Zakopané.

Voda zalila celou dolní část města. Záchranáři museli evakuovat obyvatele některých domů i skautských táborů. Město povolalo krizový štáb. V době prázdnin je v Zakopaném a jeho okolí až sto tisíc turistů. Povodeň zasáhla i další oblíbené lokality kolem Bílého a Černého Dunajce.

Policie nedoporučuje cestu do této části Polska. Některé silnice jsou uzavřené, jiné jsou podmáčené a hrozí zřícení podemletých mostů. Povodeň doprovázela také vichřice, která odnášela střechy a polámala stromy podél cest.

Martin Dorazín, Martin Hromádka, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme