Při záplavách v Německu a Belgii zemřelo nejméně 67 lidí. Desítky dalších se pohřešují

Silné záplavy na západě Německa nepřežilo nejméně 58 lidí, uvádí server focus.de. Devět obětí hlásí také jihovýchodní Belgie. Desítky dalších se pohřešují a počet obětí tak pravděpodobně není konečný. V noci se vylilo z břehů hned několik řek ve spolkových zemích Severní Porýní-Vestfálsko a Porýní-Falc. Řada obcí je stále odříznutá od světa. Voda smetla desítky domů, zaplavila silnice, železniční tratě, zastavena je i lodní doprava na Rýnu.

Berlín/Brusel (Aktualizováno: 23:42 15. 7. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rychlý vzestup hladin řek zapříčinila kombinace několika faktorů - v oblasti v uplynulých týdnech poměrně pravidelně pršelo a půda tak byla nasáklá. V minulých dnech navíc dorazila tlaková níže, která se nad oblastí prakticky zastavila.

Za posledních 24 hodin meteorologové zaznamenali rekordní srážky, které už půda nedokázala vstřebat, řeky rychle stouply a především v oblastech, kde protékají úzkými údolími, napáchaly obrovské škody.

Přes tisíc pohřešovaných

V Německu se zřítily desítky domů a jejich trosky zatím v mnoha případech nebylo možné prohledat. Další mají porušenou statiku a lidé je museli opustit.

Popadané stromy, evakuovaný tábor i problémy v dopravě. Hasiči měli kvůli bouřkám přes 400 výjezdů

Číst článek

Někde už voda částečně opadla, jiné části jsou pořád odříznuté od světa. Na 200 tisíc obyvatel je bez elektřiny a na řadě míst vypadl mobilní signál.

Ke katastrofické bilanci nejspíš přispělo to, že největší vlna do většiny míst dorazila během noci, navíc nečekaně rychle. Hodně lidí stihlo jen vylézt na střechy svých domů, odkud je zachraňovaly vrtulníky.

Německé úřady stále pohřešují desítky lidí - až 70 se jich ztratilo v okolí vinařské oblasti Ahrweiler poté, co se řeka Ahr rozvodnila a strhla desítky domů.

V jednom z okresů v německé spolkové zemi Porýní-Falc se po záplavách pohřešuje 1300 lidí, uvedl ve čtvrtek večer tamní krizový štáb. V oblasti jsou problémy s mobilním spojením.

Katastrofa

V oblasti Schuld bei Adenau, která se nachází na vrchovině Eifel, živel smetl šest domů, informovala německá stanice Südwestrundfunk (SWR) s odvoláním na policii. Ta uvedla, že kvůli pokračující práci záchranářů není situace stále úplně přehledná.

Podle poslední bilance přišlo o život ve spolkové zemi Porýní-Falci 28 lidí, píše sever focus.de. Dalších mrtvé hlásí sousední spolková země Severní Porýní-Vestfálsko. Velice zasažený je okres Euskirchen. Tamní policie hlásí nejméně 15 úmrtí. Mezi oběťmi jsou i hasiči.

Kancléřka Angela Merkelová, která je na návštěvě USA, uvedla, že je situací otřesena, vyjádřila zármutek nad úmrtími a soustrast blízkým obětí. Zároveň ujistila, že úřady podniknou vše pro nalezení pohřešovaných a lidem v zaplavených oblastech přislíbila podporu. 

„To je katastrofa! Jsou tu mrtví a pohřešovaní, lidé, kteří stále čelí nebezpečí. Všechny naše pohotovostní složky nepřetržitě pracují a jejich zaměstnanci riskují své životy,“ citovala ČTK Malu Dreyerovou, premiérku spolkové země Porýní-Falc.

Meteorologové na čtvrtek v jihozápadním Německu varovali před silnými bouřkami. Pršet má ale ještě do pátečního večera, upozorňují německé předpovědi počasí.

Evakuace v okolí Mázy

Počet lidí, kteří v důsledku záplav ve východní Belgii přišli o život, se k čtvrtečnímu večeru zvýšil na devět, informovala agentura Belga.

V Belgii záplavy sužují zejména Valonsko, které se rozkládá na jihu a východě Belgie. Nejvíce zasažené jsou obce Theux a Pepinster a lázeňské město Spa, ležící blízko Verviers ve valonské provincii Lutych.

V Maastrichtu na jihu Nizozemska úřady vyzvaly asi 10 000 lidí, aby opustily své domovy, protože očekávají, že řeka Máza v noci zaplaví několik obytných čtvrtí.

Obyvatelé několika měst a vesnic na březích Mázy v nizozemské provincii Limburg úřady mají na bezpečném místě setrvat na něm nejméně do pátečního odpoledne. Hrozí totiž, že jejich domovy budou v nejbližších hodinách zaplaveny. Jak hladina řeky Mázy, tak řeky Rour ve čtvrtek dosáhla historického maxima, informovala místní média.

Ondřej Himmer, Julia Pátá, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme