Povodně v Rakousku si vyžádaly dva mrtvé a několik pohřešovaných. Dunaj dál stoupá

Dva mrtví a několik pohřešovaných, to je dosavadní bilance povodní v Rakousku. Velké řeky jako Dunaj nebo Inn dosáhly rekordní výšky hladiny ze záplav roku 2002, nebo ji dokonce překonaly. Těžiště povodní se přesunulo ze západu na východ země. Stoupající Dunaj sledují s obavami například lidé v dolnorakouském údolí Wachau.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvodněný Dunaj v dolnorakouské Kremži | Foto: Vojtěch Berger

V hasičském velíně v dolnorakouském městě Tulln sleduje pětice mužů obrazovky a vysílá záchranné jednotky, kam je potřeba. Hnědý veletok Dunaje se valí o pár stovek metrů dál.

Hydrolog Christian Labut připouští, že oproti původním prognózám by situace na Dunaji nakonec nemusela být až tak kritická. Hladina sice dosáhne úrovně stoleté vody, na tu jsou ale v údolí Wachau připravení. Bolestné poučení přinesly ničivé záplavy z roku 2002.

Parta středoškoláků na náměstí v Kremži plní pytle s pískem, mají to prý místo hodiny tělocviku. Až skončí, mohou jít domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rakouských povodních natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger

Kolem břehu Dunaje jsou postaveny mobilní protipovodňové hráze, které tu v posledních jedenácti letech vybudovali po ničivých povodních z roku 2002. Teď se čeká, zda mobilní hráze vydrží, nebo jestli voda přeteče.

Už za čtyři měsíce budou v Rakousku parlamentní volby. A dobře zvládnuté povodně jsou nejlepší reklamou pro politiky. Ví to i zástupce dolnorakouského hejtmana Wolfgang Sobotka, který se chlubí, co všechno se za poslední roky postavilo:

„270 protipovodňových opatření za 500 milionů eur, výstavbu máme naplánovanou až do roku 2016. Proti některým povodním se ale stejně neubráníme a nezbývá nám než evakuovat lidi od řeky."

Hladina Dunaje bude stoupat přinejmenším do úterního dopoledne. Politici slibují poškozeným rychlou a účinnou pomoc bez zbytečného papírování.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme