Povodňová vlna na Labi už se blíží ústí do moře

Povodňová vlna na Labi míří k jeho ústí v Německu. Nebezpečí záplav je však značné i na středním toku. Podmáčené a prosakující hráze ohrožují nadále rozsáhlé oblasti v povodí řeky. Nejkritičtější situace je v oblasti Amt Neuhausu, kterou zasáhla více než stoletá voda, a v dolnosaském Pisselbergu, kde hrozí protržení hráze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy v Německu | Foto: ČTK/AP

V celém povodí pracuje na zpevnění hrází 30 tisíc lidí. Bundeswehr nasadil 25 tisíc lidí. Přesto byla nejnověji zaplavena i rozsáhlá nížina u Beuzenburgu v Mecklenbursku. Armádní vrtulníky se speciálními kamerami nadále monitorují stav vodních hrází. V Sasku Anhlatsku přetékají už dvě. V jedné z nich musely jednotky technické pomoci THV prostřelit asi 4metrovou díru, aby oslabily tlak vody. Relativně stabilní stav je hlášen ze Šlesvicka-Holštýnska. V noci na dnešek tam stoupla hladina Labe jen o jeden centimetr na 870 centimetrů.

Mezitím se připravují programy popovodňové obnovy. Vláda do pomoci postiženým chce zapojit hlavně velké podniky zvýšením jejich daní. Uvítá také dobrovolnou pomoc jednotlivců a pracovních kolektivů. Jejich přesčasová práce určená na fond solidarity nebude zdaňována. Podobně se připravuje celostátní akce jednu hodinu obětem záplav. Pozadu nezůstali ani politici - všechny politické frakce chtějí omezit předvolební agitaci a ušetřené prostředky věnovat postiženým. Podle německého Červeného kříže soukromé příspěvky na fond pomoci už přesáhly 40 miliónů eur a očekává se až 130 miliónů. To je téměř dvakrát více než výtěžek dosud největší dobročinné sbírky v Německu na pomoc obětem ničivého zemětřesení v Arménii v roce 1988.

Markéta Kaclová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme