Povodňová vlna si proráží cestu na sever Německa

Povodeň na Labi postupovala v noci na dnešek na sever Německa, přičemž v Sasku-Anhaltsku prorážela jednu hráz za druhou. Záplavy si v Německu dosud vyžádaly 16 obětí na lidských životech, z toho dvanáct v Sasku. Rozvodněné Labe při svém postupu na sever proráží hráze u Torgau v Sasku a u Dessau a Wittenbergu v Sasku-Anhaltsku. Z Wittenbergu již bylo evakuováno 40.000 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy v Německu | Foto: ČTK/AP

V Bitterfeldu na řece Mulde, kde je na ulicích půldruhého metru vody, znovu vyvstaly obavy ze zatopení průmyslového areálu, kde je velká koncentrace chemických podniků. Tento areál voda dosud ušetřila, i když se již v blízkosti prolomily dvě hráze. Z Magdeburku byly preventivně evakuovány 2000 lidí. Dále na severu se provádí zvyšování hrází v očekávání záplavové vlny. V řadě obcí byl vyhlášen stav ohrožení. V samotném Sasku, zejména v Drážďanech, už hladina řeky klesá.

V Drážďanech stále nefungují čističky a odpad je vypouštěn přímo do řeky. Podle mluvčího městské správy se Labe poměnilo v klokotající hnědou masu. Zároveň ale ujistil, že životní prostředí není v kritickém ohrožení. Stejný problém postihl i několik dalších zaplavených saských měst. Odborníci ale ujišťjí, že na německém území zatím do Labe nepronikl žádný chemický produkt.

Hladina maďarského úseku Dunaje klesá. Jeho hladina v Budapešti kulminovala už včera : dosáhla osmi metrů a 49 centimetrů, přičemž normální hodnoty se pohybují mezi dvěma až třemi metry. Záchranná opatření v hlavním městě Maďarska i na jiných místech stále platí, ale odborníci se už zhoršení situace neobávají. Při obraně proti velké vodě pomáhalo ráno po celém Maďarsku na 20 tisíc lidí.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme