Povodňová vlna spěchá k moři a trhá hráze

Záplavová vlna Labi postupuje rychleji, než se předpokládalo, situace v Německu je ale nadále komplikovaná. Zatímco hladina Labe klesá, vodní masy zaplavují další a další oblasti. Příčinou jsou protržené hráze. Spolková vláda odhaduje škody způsobené záplavami na 15 miliard eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protipovodňová hráz | Foto: ČTK/EPA

Povodňová vlna zrychluje tempo a už v pátek, tedy o dva dny dříve by měla dorazit do Hamburku. Prozatím se zastavila u Magdeburgu, kde Labe vystoupilo na šest metrů a 61 centimetrů, což je mnohem méně, než očekávaly katastrofické scénáře. Hráz, která tuto metropoli Saska-Anhaltska před velkou vodou chrání, zatím vydržela a t amní krizový štáb zatím odložil evakuaci zhruba 20 tisíc obyvatel východní části města. Evakuuje se ale pravý břeh, kde se protrhla hráz zátopového kanálu. Evakuace ohrožených oblastí pokračuje na dalších místech v Sasku-Anhaltsku, Brandenburgu i v Dolním Sasku.

Nejdramatičtější situace je v Bitterfeldu. Čeká se, zda hráze odolají rozbouřeným vodám a zda je udrží mimo chemické sklady. V okrese Wittenberg voda protrhla hráze na sedmi místech.

Drážďany se potýkají se stejným problémem jako Praha- nefunguje tam čistička odpadních vod. Do města má dnes proto dorazit těžká technika bundeswehru, s jejíž pomocí má být kanalizační a čistící vodovodní systém uveden do provozuschopného stavu.

Kabinet potřebných 15 miliard eur na obnovu škod nemá. Šest miliard zřejmě dostane od Evropské unie, dalších sedm získá odkladem daňové reformy. Opozice a banky toto předvolebně nepopulární opatření ostře kritizují. Vyšší daně podle nich zpomalí ekonomický růst.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme