Povodňové škody na východním Slovensku jdou do stamilionů

Na 200 milionů korun odhadl povodňové škody z minulého týdne krizový štáb jenom v okrese Bardějov na východním Slovensku. Další stovky milionů bude stát oprava mostů, cest a domů v ostatních postižených oblastech. Odříznuta od běžné dopravy zůstává pouze jediná obec, do které vozí potraviny, pitnou vodu a léky obojživelný transportér.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

škody po povodních na východě Slovenska | Zdroj: ČTK

Byla to nejméně stoletá voda, říkají obyvatelé na východě země, který dlouhodobě leží stranou zájmu každé slovenské vlády. Zapomenuté vesnice u polských hranic obývají většinou starší lidé, protože mladí odešli za prací do ciziny. I proto se nedostává pracovních sil především na obnovu rodinných domů.

Za příčinu povodní kromě neobvykle vydatných srážek považují tamní ochránci přírody především plošné kácení v lesích, které pak nedokážou udržet vodu. Za pravdu jim dávají i mnozí místní obyvatelé. Dnes také Horská služba začala postupně otevírat Slovenský ráj, kde rozvodněný Hornád zničil kilometry turistických stezek.

Záplavy po silných deštích zasáhly východní oblasti Slovenska v polovině minulého týdne. Voda zatopila na 40 obcí a vyžádala si dvě oběti. Povodně sužovaly i sousední regiony v Polsku. Metropoli polských Tater, Zakopané, zaplavily rozvodněné potoky a horské říčky.

Marika Táborská, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme