Povolební pat v Řecku vrací do hry úvahy o jeho bankrotu

Patová situace po řeckých parlamentních volbách vyvolává obavy v zahraničí. Evropská měna opět oslabuje. V Německu se znovu živě debatuje o tom, jestli by Řecko nemělo vystoupit z eurozóny. A co by případný bankrot Řecka pro Německo znamenal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf řeckých konzervativců Antonis Samaras | Zdroj: Reuters

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble už před řeckými volbami naznačil, že v Evropě se s případným odchodem Řecka z eurozóny počítá.

Podle stratéga baaderské banky Halvera by se Řecko s vlastní měnou stalo pro investory atraktivnější. Ekonomové mnichovského institutu IFO soudí, že ať už si země na Peloponésu zvolí jakoukoli cestu, vždy to vyjde draho.

Německé banky by musely po řeckém bankrotu odepsat většinu svých pohledávek. Daňové poplatníky by to podle týdeníku Focus přišlo na 70 miliard eur.

Ekonomové a politologové jsou zajedno v tom, že samotný bankrot Řecka není takovým problémem, jako následky, které by mohl vyvolat.

Klára Stejskalová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme