Povolební vývoj v Británii. Začnou jednání o brexitu včas? Mayová i Merkelová věří, že ano

Theresa Mayová dál jedná o své nové vládě. Její konzervativci ve volbách přišli o většinu a v Dolní sněmovně se neobejdou bez podpory další strany. Premiérka přesto věří, že jednání o odchodu z unie začnou včas. K tomu se přiklání i německá kancléřka Angela Merkelová. Ta řekla, že je připravená na zahájení jednání o brexitu a nevidí žádné překážky.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová. | Zdroj: Reuters

Merkelová rovněž zdůraznila, že Británie zůstane součástí Evropy i po brexitu a že si přeje, aby byla i nadále dobrým partnerem.

Britská premiérka předčasné volby prosadila proto, aby před jednáními s Bruselem upevnila svou pozici. Doslova tehdy řekla, že každý hlas pro konzervativce jí posílí, až bude dojednávat podmínky pro Británii s premiéry, prezidenty a kancléři unijních zemí.

Prohrála Mayová? Kdo povládne zemi? A co brexit? Vítězové a poražení voleb v Británii

Číst článek

Doma teď místo toho čelí výzvám k rezignaci a někteří evropští politici už vyjádřili obavy, že předčasné volby uvrhly jednání o brexitu do nejistoty.

Mayová tvrdí, že se její vláda postará o to, aby jednání s Bruselem začala bez odkladu. Třeba unijní komisař Gunther Oettinger o tom ale pochybuje. Britská premiérka vycházela z toho, že při jednáních o brexitu po volbách už jen uplatní strategii, kterou připravila ještě jako premiérka jednobarevného kabinetu, jenž se obešel bez podpory dalších stran.

Jen my dokážeme zajistit brexit, tvrdí Mayová. O podpoře s ní budou jednat i severoirští unionisté

Číst článek

Teď ale možná bude muset hledat konsensus, pokud si chce v Dolní sněmovně zajistit podporu pro legislativu související s brexitem. Kdyby se totiž měla spoléhat jen na unionisty, kteří podle všeho podpoří její vládu, tak by to ke stabilitě a jistotě podle BBC stačit nemuselo.

Demokratická unionistická strana (DUP) je severoirská pravicová strana, která s konzervativci dlouho sdílí skeptický pohled na Evropskou unii. Některými svými pozicemi se ale výrazně liší.

Severoirští unionisté jsou proti potratům a odmítají stejnopohlavní manželství, které se v Británii legalizovalo za vlády premiéra Davida Camerona. Jeden z unionistických poslanců například kategoricky odmítá také existenci klimatických změn.

Blahopřání ze zahraničí

K vítězství ve volbách Mayové telefonicky blahopřál americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron.

„Francouzský prezident Emmanuel Macron telefonoval, aby premiérce poblahopřál," uvedl mluvčí úřadu Mayové v prohlášení. „Shodli se, že silné přátelské pouto mezi oběma zeměmi je důležité a přetrvá," dodal. Macron prý rovněž pozval Mayovou na návštěvu Francie „při nejbližší možné příležitosti".

Bílý dům sdělil, že Trump v telefonátu s Mayovou zdůraznil mimořádný vztah, který mezi sebou Británie a USA mají. Řekl také, že se těší, že bude s Mayovou spolupracovat „v příštích letech na společných cílech a zájmech".

Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme