Povstalci by do konce roku měli mít Libyi pod kontrolou, míní expert

Mandát Severoatlantické aliance v Libyi měl dnes skončit. NATO ho ale prodloužilo o dalších 90 dní. A to v době, kdy se množí zprávy o tom, jak se angažmá v této severoafrické zemi prodražilo. Britové dají za operaci Odysea zřejmě sedmkrát víc, než vláda slibovala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen doufá v brzké ukončení operace v Libyi

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen doufá v brzké ukončení operace v Libyi | Zdroj: ČTK

Ani Francie a Spojené státy se výdaji na libyjskou operaci moc nechlubí. Francii válčení údajně stojí jeden milion a 400 000 dolarů denně, Ameriku ještě o 600 000 více.

Britská vláda v červnu tvrdila, že britské náklady na válku v Libyi budou 260 milionů liber. Jenže podle analýzy časopisu Defence Analysis to může být sedmkrát více, tedy až 1,75 miliardy liber.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o jedné téma rozebral vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr

„V tomto případě bych věřil spíše analýze tohoto vysoce renomovaného časopisu, ale je také otázkou, co všechno do té částky zahrnuje. Je možné, že jsou tam některé vedlejší náklady, které třeba britská vláda do té původně zveřejněné sumy nezakalkulovala,“ řekl ve Světě o jedné vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Nejnákladnější na libyjské operaci jsou podle něj jednoznačně provozní náklady letounů. „Ty bojové a podpůrné stroje aliance musí být v Libyi přítomny permanentně, 24 hodin denně, aby mohly v případě potřeby povstalcům poskytovat vzdušné krytí a podporu,“ vysvětlil.

Velitel operací aliance v Libyi generál Charles Bouchard si je podle svých slov jist, že misi je možné „řádně ukončit v termínu, který stanovilo NATO." Otázkou ale zůstává, zda povstalci do konce roku, kdy mandát aliance vyprší, stihnou Libyi úplně ovládnout.

„Záleží na tom, jak budeme definovat ovládnutí Libye. Libye je obrovská země, která má etnicky hodně pestré obyvatelstvo, takže já si nemyslím, že se tam někdy podaří vytvořit skutečně pevnou centralizovanou vládu v západním smyslu, to se ostatně nepodařilo ani Kaddáfímu.“

„Ale na druhou stranu předpokládám, že povstalci by do konce roku měli být schopní mít zemi jakýmsi způsobem pod kontrolou a aspoň trochu ji spravovat,“ uvedl Lukáš Visingr.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen minulý týden upozornil, že misi může aliance kdykoli ukončit, pokud už nebude nutné nadále její cíle plnit.

mta, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme