Povstalci na východě Ukrajiny jsou prý připraveni dodržovat příměří. Zatím ale útočí

O půlnoci má začít platit příměří mezi povstalci a ukrajinskými jednotkami na východní Ukrajině. Proruští separatisté ale od rána útočí na pozice ukrajinských jednotek u přístavního města Mariupol. Velení povstalců nicméně oznámilo, že bude respektovat dohodnutý klid zbraní, pokud tak učiní i druhá strana.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruský separatista na východě Ukrajiny

Proruský separatista na východě Ukrajiny | Zdroj: ČTK

„Z naší strany jsme připraveni bezpodmínečně plnit podmínky minských mírových dohod, pokud je bude dodržovat Kyjev a nikdo po nás nebude střílet,“ oznámil Eduard Basurin z ministerstva obrany doněckých povstalců.

Ti upozornili na prohlášení ukrajinského Pravého sektoru, který se necítí být zcela vázán mírovými úmluvami.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko uvedl, že bude žádat naléhavé svolání Evropské rady v případě, že se dnes o půlnoci příměří na východě země nepodaří prosadit.

Boje na východě země jsou stále velmi intenzivní. Porošenko obvinil Rusko, že v posledních hodinách stupňovalo ofenzívu, aby separatisté získali před klidem zbraní co největší část uzemí.

Separatisté údajně zahájili s využitím tanků a dělostřelectva útok na ukrajinskou armádu u přístavního města Mariupol. Píší o tom ukrajinská média. Povstalci hlásí ostřelování Luhansku.

Spojené státy prý navíc mají informace o dalších dodávkách těžkých zbraní z Ruska.

Kateřina Kodysová z humanitární organizace Člověka v tísni je ve Slavjansku, jen několik desítek kilometrů od frontové linie. Podle ní jsou místní k chystanému příměří spíše skeptičtí:

„Samozřejmě všichni by tomu věřit chtěli, protože by chtěli mír. Na druhou stranu to není první podepsané příměří. Třeba to minulé se nedodrželo ani jeden den. Takže se tomu těžko věří. Podle informací, které máme od kolegů z terénu, ostřelování neoslabuje, naopak.“

Separatisté chtějí další schůzku

Vedení proruských separatistů na východě Ukrajiny navrhlo Kyjevu další schůzku kontaktní skupiny. Ta by se měla zabývat hlavně ústavní reformou. Povstalci požadují širokou finanční a politickou autonomii pro svá území.

Vedení samozvané Doněcké a Luhanské republiky navrhuje jako místo příští schůzky kontaktní skupiny kazachstánskou Astanu, běloruský Minsk nebo ukrajinský Novoazovsk.

Doněcký vyjednavač Denis Pušilyn zformuloval hlavní požadavky povstalců: právo používat ruštinu, vytvářet vlastní jednotky veřejného pořádku, vyhlášení zvláštních ekonomických zón na východě země a široké pravomoci místním samosprávám.

Národní rada takzvané Doněcké lidové republiky před polednem ratifikovala minské mírové dohody.

Proruští povstalci na východě Ukrajiny jsou prý připraveni dodržovat příměří | Foto: Reuters

Martin Dorazín, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme