Povstalci obviňují Asada z použití kontejnerů s jedovatým plynem

Podle rebelů citovaných agenturou Reuters byly v provincii Idlib nedaleko místa, kde byl v pondělí sestřelen ruský vrtulník, shozeny kontejnery s jedovatým plynem. Podle exilové Syrské národní rady (SNC) je za tímto útokem prezident Bašár Asad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad slibuje úplné dobytí Aleppa | Foto: Reuters

Mluvčí civilní obrany rebelů Reuters řekl, že plyn, pravděpodobně chlor, zasáhl ve městě Sarákib 33 lidí, většinou ženy a děti. Kontejnery s touto toxickou látkou prý byly shozeny v noci z vrtulníku.

SNC později během dne vydala prohlášení, v němž obvinila z tohoto chemického útoku Asada, přičemž poukázala na podobné incidenty v minulosti.

„Každodenní realita potvrzuje, že veškeré mezinárodní dohody a předchozí rozhodnutí Rady bezpečnosti (OSN), ať už se týkají chemických zbraní, či jiných věcí, pro Asadův režim nic neznamenají," uvedla SNC, což je opoziční koalice působící v exilu. Damašek se zatím k této události nevyjádřil.

V Sýrii sestřelili ruský vojenský vrtulník s pěti lidmi na palubě. Všichni zahynuli

Číst článek

Sarákib leží v provincii Idlib blízko místa, kde byl v pondělí sestřelen dopravní vrtulník ruské armády, který se podle Moskvy vracel z humanitární mise v Aleppu. V jeho troskách zahynulo všech pět lidí, kteří byli na palubě.

K sestřelení tohoto letadla se nikdo nepřihlásil. V oblasti neoperují radikálové z hnutí Islámský stát, jsou tam ale aktivní jiné islamistické skupiny a rovněž umírnění povstalci podporovaní Spojenými státy.

Ruské bojové letouny v úterý provedly intenzivní údery jižně od severosyrského města Aleppa na podporu vládních jednotek, jež se snaží zpomalit ofenzivu povstaleckých sil. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na nevládní zdroje.

Syrští povstalci prolomili blokádu Aleppa. Ukončete boje, vyzývají USA Rusko

Číst článek

Dopad ruských náletů u Aleppa zatím není znám. Tvrdé boje v této oblasti mezi Asadovou armádou a protivládními rebely - které podle AFP prospívají džihádistům z Fronty dobytí Sýrie, původně Fronty an-Nusra - si ale podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) už vyžádaly na obou stranách desítky mrtvých.

Organizace podle agentury AFP rovněž uvedla, že granáty odpálené protivládními silami v pondělí zabily tři desítky civilistů v části kontrolované Asadovými vojáky.

Povstalci zahájili v neděli ofenzivu na jihu Aleppa s cílem uvolnit z obležení čtvrti, které ve druhém největším syrském městě ovládají. Chtějí tak obnovit zásobovací cesty a zabránit vládním jednotkám, aby se zmocnily celého Aleppa.

Toto centrum severní Sýrie je rozděleno od roku 2012. Asadově armádě se daří držet povstalecké čtvrti v obklíčení od 17. července. Ve východní části Aleppa tím uvízlo na 200 tisíc civilistů. Syrská a ruská vláda zahájily minulý týden ve čtvrtek humanitární operaci, když otevřely koridory pro civilisty a pro povstalce, kteří se chtějí vzdát. Asad slíbil amnestii pro ty, kteří odevzdají zbraně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme