Povstalci se snaží prolomit obklíčení Aleppa. Asada obviňují z chemického útoku

V bitvě o syrské město Aleppo jsou na obou stranách stovky mrtvých a raněných. Islamisté a povstalecké skupiny zahájili před třemi dny dosud největší ofenzivu proti silám prezidenta Bašára Asada s cílem prolomit obklíčení vládními jednotkami. Na pomoc jim přicházejí i bojovníci z dalších provincií. Damašek i rebelové se také vzájemně obviňují z použití chemických zbraní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci povstalecké Svobodné syrské armády v Aleppu pálí ze zbraně v autě | Foto: Reuters

Zhruba 10 tisíc islamistů a členů různých povstaleckých skupin v čele s Frontou dobytí Sýrie, hlásící se donedávna k Al-Káidě, se snaží získat kontrolu nad přístupovou komunikací vedoucí do části Aleppa ovládané režimem Bašára Asada.

Těžké boje ale pokračují i na dalších místech. Pozemní vládní jednotky ze vzduchu podporují ruské a syrské letouny. Humanitární organizace upozorňují, že pokračujícími boji nejvíce trpí civilisté, kterých podle odhadů ve městě zůstává asi 250 tisíc.

Nulové zásobování

V centru města jsou i nadále otevřené humanitární koridory určené pro civilisty ze čtvrtí ovládaných rebely. Na jejich otevření se dohodla Moskva s Damaškem. Podle opozice však jde jen o propagandu a ve skutečnosti civilistům při přechodu hrozí zastřelení.

V oblasti je kvůli blokádě nulové zásobování. Některé zdroje tvrdí, že povstalci už obležení prolomili, jiné to popírají.

Včera se objevily i informace o chemickém útoku, zřejmě chlorem. Mezinárodní společenství včetně Spojených států tvrdí, že chtějí incident vyšetřit. Zdroje na místě uvádějí, že útok byl ze vzduchu a letadla používá především syrská a ruská armáda.

Zdroj z řad povstalců agentuře Reuters řekl, že jsou připraveni použít taktiku sebevražedných útoků, kdy budou najíždět s vozidly naloženými trhavinou na armádní stanoviště.

Bojovníci povstalecké Svobodné syrské armády odpočívají v obklíčeném Aleppu | Foto: Reuters

Robert Mikoláš, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme