Povstalci útočili na bulharskou základnu v Iráku

Iráčtí ozbrojenci zaútočili ve městě Karbalá na bulharské vojáky. Základnu Bulharů v tomto jihoiráckém městě ostřelovali minometnými střelami. Někteří bulharští vojáci projevili přání vrátit se z Iráku domů, ale tato země navzdory rostoucímu násilí a náznakům narušení protiteroristické koalice splní svůj vojenský závazek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

situace v Iráku | Zdroj: ČTK

Útok následoval jen dva dny poté, co ozbrojenci zaútočili na polské jednotky. Islámští radikálové se tímto způsobem snaží dosáhnout, aby ze země odešlo co nejvíce kontingentů.

Jak uvedla katarská televize Al-Džazíra, na útocích se podílejí hlavně příslušníci takzvané Mahdího armády, kterou založil radikální šíitský duchovní Muktada Sadr. Vůdce neustále vyzývá k boji proti spojeneckým vojákům. Spojenci už na Sadra vydali zatykač a obklíčili město Nadžaf.

Velitel generálního štábu bulharské armády Nikola Kolev dnes oznámil, že 23 vojáků se chce vrátit do týdne z Iráku domů. Budou však nahrazeni čerstvými silami. Třináct z nich požádalo o propuštění domů, protože považují riziko za příliš veliké, další budou evakuováni ze zdravotních důvodů.

Bulharský ministr obrany Nikolaj Svinarov uvedl, že postoj Sofie se nezměnil a je jasný: Bulharsko se bude dále podílet na operaci v Iráku a bude bojovat proti terorismu. O stažení části kontingentu bude uvažovat koncem června, pokud OSN přijme novou rezoluci a vláda bude předána Iráčanům.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme