Povstalci už útočí na poslední tři bašty Kaddáfího jednotek

Bojovníci libyjské přechodné vlády zaútočili i na poslední ze tří zbývajících měst pod kontrolou jednotek věrných svrženému režimu plukovníka Muammara Kaddáfího. Po zahájení pokusů o dobytí měst Syrta a Bání Válíd se vojáci nového vedení africké země přiblížili také k centru pouštní Sabhy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjští povstalci před městem Bání Válíd | Zdroj: Reuters

Podle přechodného kabinetu už jeho síly ovládají okrajovou část města a tamní letiště. Mluvčí prozatímní vlády také popřel tvrzení Kaddáfího spojenců o tom, že v bitvě o Bání Válíd padli do zajetí plukovníkových loajalistů 17 britských a francouzských občanů. Mluvčí svrženého vůdce Músá Ibráhím tvrdí, že Kaddáfí zůstává v Libyi a řídí boje proti přechodné vládě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Kostrounová z Univerzity Hradec Králové v odpoledních Ozvěnách dne.

Baní Valíd a Kaddáfího rodiště Syrta, kde má být jeden z jeho synů, Mutasi, zatím povstalcům odolávají. „Hlavní roli v tom hraje neúspěch dohody povstalecké národní rady. Jako hlavní překážku vidím osobní konflikt a velmi silnou rivalitu mezi dvěma předáky – Mahmúda Džibríla a Abdala Hakíma Belhadže,“ přiblížila Jana Kostrounová z katedry politologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové.

Podle ní se navíc o slovo hlásí silné libyjské kmeny. „Dneska to připustil i Mahmúd Džibríl, když prohlásil, že naším cílem je ustavit novou povstaleckou vládu, kde budou zástupci všech regionů, to znamená hlavně kmenů,“ upřesnila Kostrounová.

Jan Prokeš, ak, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme