Povstalci v Kongu obsazují další města, chtějí dobýt i metropoli Kinshasu

Rebelové na východě Demokratické republiky Kongo obsadili prakticky bez boje tamní největší město Gomu a vyhlásili tažení na metropoli Kinshasu. Rada bezpečnosti OSN už přijala rezoluci, která jejich ofenzívu odsuzuje a zmiňuje vážné podezření, že povstalce z takzvané skupiny M23 podporují vlády sousední Rwandy a Ugandy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté v Kongu

Policisté v Kongu | Zdroj: ČTK

Rebelové M23 jsou ozbrojenci, kteří už bojovali proti konžské vládě před rokem 2009, pak se ale na základě mírové dohody připojili k národní armádě. Patří většinou k etniku Tutsiů, které je dnes dominantní v politické elitě sousední Rwandy.

Letos na jaře ovšem většina z nich znovu dezertovala a obnovila milice, kterým se také říká Konžská revoluční armáda. Jedním z důvodů dezerce mohl být rostoucí tlak na vydání mezinárodně stíhaného člena vedení skupiny, tzv. Terminátora. Od léta se ozbrojenci znovu několikrát střetli s armádou v malebné krajině zelených kopců, sopek a jezer u hranice s Rwandou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v Demokratické republice Kongo přiblížil Jan Prokeš

Do metropole provincie Severní Kivu vstoupili rebelové včera a setkali se tam s minimálním odporem ze strany vojáků,. Také stovky modrých přileb ve městě dostaly příkaz neútočit, což se zdůvodnilo ohledem na civilisty.

Někteří obyvatelé Gomy prý pochodující ozbrojence vítali jako osvoboditele, minimálně desítky tisíc jich ale už před příchodem rebelů utekly. Z místa už přicházejí zprávy o tom, že rebelové několik lidí zabili, unášeli děti a znásilňovali ženy.

Skupina M23 má několik tisíc bojovníků a jejím ambiciózním plánem je dobýt hlavní město Kinshasu.

Z podpory skupiny je obviňována hlavně Rwanda. O dodávkách zbraní pro M23 z rozhodnutí samotné rwandské vlády se zmiňují i starší vyšetřovací zprávy OSN. Rwanda, stejně jako Uganda a samotní rebelové, jakoukoliv spolupráci popírá.

Rwanda je už od 90. let klíčovým aktérem v nestabilním východním Kongu. Po genocidě v roce 1994 uprchly ze Rwandy do Konga asi 2 miliony příslušníků poraženého etnika Hutů, mezi nimi mnoho pachatelů masakrů. Poté následovaly v konžském pohraničí dvě komplikované války, které byly jakýmsi dozvukem rwandské genocidy v Kongu a vyžádaly si několik milionů obětí.

Rwandská vláda, dnes ovládaná Tutsii, od té doby usiluje o porážku hutuských milicí v Kongu, navíc se údajně také snaží ukousnout část koláče tamního nerostného bohatství.

Právě toto bohatství je jedním ze zdrojů nestability východního Konga. Na území, kde vládne anarchie, jsou bohatá ložiska diamantů, zlata, mědi i koltanu, který se používá například do mobilních telefonů. Nachází se tam asi 60 procent všech světových zásob.

V regionu působí zahraniční těžaři a minimálně deset různých ozbrojených skupin, které všechny vydělávají na ilegální těžbě. Vykořisťují však i přímo civilisty - například na neformálních checkpointech se prý běžně vybírá od řidičů kamionů s dřevěným uhlím „daň“ 50 amerických dolarů.

Rozdíl v motivacích tzv. militantů a vojáků oficiální armády nemusí být příliš výrazný, i včera v Gomě se vojáci údajně starali před příchodem rebelů hlavně o rabování, než se rozhodli utéct.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme