Povstalci v Libyi dostanou další finančí podporu. Peníze půjdou z Itálie nebo Francie

Povstalci bojující proti Muammaru Kaddáfímu v Libyi dostanou víc peněz a další podpory. Dohodli se na tom v Abú Dhabí, hlavním městě Spojených arabských emirátů zástupci NATO a Ligy arabských států.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena čekající na zastávce autobusu v libyjském Benghází. Nápis nad ní prorokuje brzký konec Kaddáfího režimu

Žena čekající na zastávce autobusu v libyjském Benghází. Nápis nad ní prorokuje brzký konec Kaddáfího režimu | Foto: ČTK/AP, Rodrigo Abd | Zdroj: ČTK

Na vrcholné schůzce takzvané kontaktní skupiny přislíbili pomoc ve výši přesahující miliardu dolarů. Libye peníze dostane v podobě zvýhodněné půjčky garantované zmrazenými aktivy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povstalci bojující proti Muammaru Kaddáfímu v Libyi dostanou víc peněz a další podpory. Ptáme se projektového manažera pro oblast Blízkého východu a severní Afriky ve Svazu průmyslu ČR Madžída Šamase Tomy.

Povstalci upozorňují na to, že jejich situace bude velmi obtížná. Uvádějí, že pro příští měsíce potřebují nejméně dvojnásobek přislíbené částky.

Jak Rádiu Česko řekl projektový manažer pro oblast Blízkého východu a severní Afriky ze Svazu průmyslu ČR Madžíd Šamas Toma, libyjští povstalci potřebují humanitární pomoc:

„Mají nedostatek hlavně léků, potravin, takže je potřebují poskytnout hlavně pro Libyjce, kteří nyní žijí v oblasti Benghází. Situace není podle informací, které máme, optimální. Peníze potřebují hlavně na nákup potravin, léků, sanitek a tak dále.“

Povstalci uvádějí, že pro příští měsíce potřebují nejméně dvojnásobek nabízené částky, tedy tři miliardy dolarů. Jak to mohli takto spočítat? „Záleží, co oni budou chtít používat, jestli nastolení infrastruktury na rehabilitaci železnice či těžbě ropy, tak ty peníze budou reálné,“ odpověděl Toma.

Peníze pro povstalce budou podle něj zřejmě formou půjčky: „Například to budou dlouhodobé obchodní záměry, jakoby investice.“

Zájem o poskytnutí peněz mají státy typu Itálie, Francie. V pozadí je ropa.

„Když se podíváme před konfliktem, tak francouzské a italské firmy byly v Libyi úspěšné obchodně. Před druhou světovou válkou Libye spadala pod Itálii, takže já si myslím, že obchodní zájem tam je, protože ten obchodní zájem tam byl před konfliktem,“ připomněl projektový manažer.

Marián Vojtek, Anna Baumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme