Povstalci vyhnali ze syrského Manbidže džihádisty z IS. Ulice zaplavila euforie i úleva

Povstalecké síly získaly plnou kontrolu nad syrským Manbidžem. Strategické město na severu země bylo od ledna 2014 v rukou ozbrojenců z takzvaného Islámského státu. Poslední džihádisté teď podle Demokratických sil Sýrie město opustili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé syrského Manbidže, který okupoval takzvaný Islámský stát, si konečně svobodně oddechli | Foto: Reuters

Koaliční oddíly zároveň osvobodily asi dva tisíce civilistů, které džihádisté při ústupu z města unesli a patrně používali jako živé štíty.

Fotografie uveřejněné agenturou Reuters zachycují osvobozené obyvatele při jednání, které za okupace bylo nemyslitelné. Na jednom ze snímků třeba žena kouří cigaretu.

Manbidž leží u turecké hranice a vede jím trasa, kterou džihádisté využívali pro zásobování svých jednotek v Sýrii. Salih Muslim z kurdské Sjednocené demokratické strany podle BBC řekl, že po dobytí města jsou ozbrojenci z takzvaného Islámského státu odříznuti od Evropy.

Boje o Manbidž začaly už v květnu. Arabské a kurdské jednotky podporované koalicí vedenou Spojenými státy je ale zpomalily kvůli ohledu na civilisty.

Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme