Povstalci zaútočili na předměstí Tetova

Situace v makedonském Tetovu, kde se večer znovu střetli albánští povstalci s vládními silami, se během noci částečně uklidnila. Podle agentury AFP se ale z oblasti stále ozývají výstřely. Povstalci Národní osvobozenecké armády zaútočili na předměstí Tetova z okolních hor. Pozorovatelé označili nové boje za dosud nejvážnější porušení příměří, které bylo oficiálně vyhlášeno 5. července.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V hlavním městě Skopje vyšly do ulic asi 2 tisíce makedonských demonstrantů, kteří zaútočili na velvyslanectví USA a jiné zahraniční objekty. Připojili se tam k několika obyvatelům z oblasti Tetova, kteří si stěžovali, že je albánští povstalci vyhnali z jejich domovů. Demonstranti obvinili západní země, že straní vzbouřencům.

Makedonie pohrozila, že vyhlásí novou vojenskou ofenzívu, pokud se albánští povstalci nestáhnou z pozic, které dobyly v posledních dnech v bojích kolem Tetova. Vyzvala také NATO, Evropskou unii a Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, aby veřejně prohlásily, že to nejsou Makedonci, kdo porušili příměří. Pokud jasně a jednoznačně neodpoví, budou podle Skopje považováni za ochránce těch, kdo útočí na demokracii v Makedonii.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme