Povstalci zaútočili na předměstí Tetova

Situace v makedonském Tetovu, kde se večer znovu střetli albánští povstalci s vládními silami, se během noci částečně uklidnila. Podle agentury AFP se ale z oblasti stále ozývají výstřely. Povstalci Národní osvobozenecké armády zaútočili na předměstí Tetova z okolních hor. Pozorovatelé označili nové boje za dosud nejvážnější porušení příměří, které bylo oficiálně vyhlášeno 5. července.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V hlavním městě Skopje vyšly do ulic asi 2 tisíce makedonských demonstrantů, kteří zaútočili na velvyslanectví USA a jiné zahraniční objekty. Připojili se tam k několika obyvatelům z oblasti Tetova, kteří si stěžovali, že je albánští povstalci vyhnali z jejich domovů. Demonstranti obvinili západní země, že straní vzbouřencům.

Makedonie pohrozila, že vyhlásí novou vojenskou ofenzívu, pokud se albánští povstalci nestáhnou z pozic, které dobyly v posledních dnech v bojích kolem Tetova. Vyzvala také NATO, Evropskou unii a Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, aby veřejně prohlásily, že to nejsou Makedonci, kdo porušili příměří. Pokud jasně a jednoznačně neodpoví, budou podle Skopje považováni za ochránce těch, kdo útočí na demokracii v Makedonii.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme