Povstalci ztratili další část Aleppa, Asad kontroluje už dvě třetiny města

Syrská armáda prezidenta Bašára Asada získala s pomocí provládních milicí další čtvrti obklíčeného Aleppa. Bojuje se i v provincii Idlib, kde o víkendu přišly o život desítky lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bombardování Aleppo | Zdroj: Reuters

Provládní jednotky už podle nevládní organizace SOHR, která dění v Sýrii monitoruje z Británie, kontrolují dvě třetiny kdysi dvoumilionové syrské obchodní metropole Aleppa.

"Karm as-Džabal a Šaar padly," potvrdil agentuře Reuters zdroj ze skupiny Džabhat aš-Šámíja, která sdružuje hlavní sunnitské skupiny operující na severu Sýrie.

Bojuje se rovněž v provincii Idlib na severozápadě země, kde jsou pozemní jednotky intenzivně podporovány ruským letectvem. Při nedělních útocích tam zemřelo 73 lidí, z toho 38 ve městě Maarat Numán.

Vrtulníky podle civilistů shazují takzvané barelové bomby, tedy sudy s kovovými předměty a výbušninami, jež jsou pro svou špatnou zaměřitelnost pro civilisty nebezpečné. Syrská i ruská armáda popírají, že munici používaly.

Jednání v Ženevě

Kritickou situaci v Aleppu budou tento týden řešit v Ženevě představitelé Ruska a USA. Podle šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova jednání začnou buď v úterý večer, nebo ve středu ráno.

Lavrov podle ČTK upozornil, že je potřeba dohodnout se na stažení zbývajících povstalců z východní části města. Ti, kteří to odmítnou, musejí počítat s tím, že se s nimi naloží, jako by byli teroristé.

Český rozhlas, Reuters Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme