Powell dorazí na Blízký východ

Na Blízký východ dnes dorazí americký ministr zahraničí Colin Powell. Do Izraele se ale dostane zřejmě až v pátek. Jeho přítomnost by mohla znamenat zmírnění napětí v oblasti. Nečekají ho ale jednoduchá jednání. Palestinci hodlají rozhovory bojkotovat, pokud se Powell nesetká s palestinským vůdcem Jásirem Arafatem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelští vojáci v Betlémě | Foto: ČTK/EPA

Z kruhů palestinské autonomní vlády je také slyšet silnou kritiku postojů americké vlády, hlavně pokud se týká ignorace osoby Jásira Arafat. Oficiálně to znamená bojkot americké politiky, pokud nedojde k setkání amerického ministra zahraniční s palestinským vůdcem. Určitý kompromis naznačili zástupci arabských států. Ti nejsou ochotni diskutovat palestinský problém bez účasti Jásira Arafata. Oficiálně je tedy zatím považován za vůdce palestinského lidu. Na druhé straně jsou však ochotni hovořit o všech ostatních poblémech týkajících se Blízkého východu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michael Kotyk o návštěvě Powella

Šéf ruské diplomacie Igor Ivanov vyzval izraelského premiéra Ariela Šarona, aby s ministrem zahraničí Powelem spolupracoval. Moskva považuje Powellovu návštěvu za velmi významnou, a vyzvala proto jak izraelské, tak palestinské vedení ke konstruktivní spolupráci ve snaze nalézt řešení této krize.

Pravděpodobně ve středu budou světové velmoci a organizace řešit krizi na Blízkém východě. Generální tajemník OSN Kofi Annan se v Madridu sejde s ministry zahraničí Spojených států a Ruska a s vysokým představitelem pro zahraniční politiku Evropské unie. Tragédie v regionu by podle Annana měla být ukončena, než se rozšíří mimo okupovaná palestinská území.

Tažení, které trvá už desátý den, vzbudilo negativní ohlas v arabských i v dalších zemích. Na opětovanou výzvu amerického prezidenta George Bushe ke stažení z území palestinské autonomie izraelský premiér Ariel Šaron pouze slíbil urychlení operace. Její pomalý průběh vysvětluje snahou chránit civilisty. Arabský člen izraelského parlamentu Azmi Bishara se domnívá, že Palestince výzva amerického prezidenta neuspokojila. Televizi CNN řekl, že podle něj Palestinci žasnou, protože George Bush si hraje se slovy.

Markéta Kaclová, Jitka Malá, Michal Kotyk, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme