Powell jedná na Blízkém východě

Palestinci musí okamžitě ukončit teror a násilí. Po jednání s americkým ministrem zahraničí Colinem Powellem v Jeruzalémě to uvedl nově zvolený izraelský premiér Ariel Šaron.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šaron uvedl, že poté přijme kroky k ulehčení ekonomické situace palestinské autonomie. Premiér dále řekl, že po ukončení násilí povede jednání s palestinskými představiteli. Colin Powell potvrdil, že Spojené státy budou podporovat přímé rozhovory mezi Izraelem a Palestinou na základě rezolucí Rady bezpečnosti OSN číslo 242 a 338.

Podle Powella je bezprostředním cílem naléhat na obě strany, aby se vyronali se současnou situací. Powell uvedl, že je nezbytně nutné, aby byla znovu vybudována vzájemná důvěra a koordinace a spolupráce mezi oběma stranami. Těžká rozhodnutí budou podle Powella na Palestincích a Izraelcích a Spojené státy budou tomuto procesu napomáhat. Šéf americké diplomacie dnes také povede rozhovory s prezidentem palestinské autonomie Jásirem Arafatem.

Americký ministr zahraničí Colin Powell potvrdil po jednání s prezidentem palestinské autonomie Jásirem Arafatem závazek Spojených států vůči mírovému procesu a jejich podporu přímým dvoustranným jednáním. Podle Powella musí obě strany pracovat na ukončení násilí. Uznal také velké ekonomické obtíže autonomie, které by mohly vést k chaosu. Šéf americké diplomacie uvedl, že problém Iráku a palestinský problém spolu souvisí. Jásir Arafat řekl, že palestinská reprezentace požaduje dodržování dohod, které Izrael a Palestinci podepsaly, a považuje je za mezinárodní dohody. Arafat požádal Spojené státy, aby prosazovaly dodržování a o nátlak na stát Izrael, aby zrušil blokádu palestinských území. Colin Powell bude pokračovat ve své blízkovýchodní cestě návštěvami v Jordánsku, Sýrii, Kuvajtu a Saúdské Arábii.

Americký ministr zahraničí Colin Powell řekl v Jeruzalémě po jednání s Arielem Šaronem, že irácký režim Saddáma Husajna nesmí získat atomovou zbraň. Podle Powella je nutné donutit Saddáma Husajna dodržovat rezoluce OSN, se kterými Husajn souhlasil po skončení války v Zálivu, donutit jej přijmout zpět zbrojní inspektory OSN a omezovat tento režim.

Reagoval tak na informace německého listu Bild o potenciálu režimu Saddáma Husajna vyvinout jadernou zbraň do tří let. Podle Powella informace posilují jedno z poselství, které přiváží na Blízký východ: že irácký režim je nebezpečný a že už v minulosti Husajn ukázal, že je ochoten použít zbraně hromadného ničení. Podle Powella mohou informace z Bildu pomoci přesvědčit národy v regionu i ve světě, že Saddám Husajn musí být omezován do té doby, než se mezinárodní společenství přesvědčí, že se nesnaží získat tento druh zbraní.

Arabské země nejsou jednotné v reakci na návštěvu amerického ministra zahraničí Collina Powella na Blízkém východě. Zatímco Irák vyzývá Powella k urychlenému opuštění oblasti, další země Perského zálivu návštěvu amerického diplomata vítají.

Podle irácké agentury INA otřásl včera večer Bagdádem silný výbuch, který zranil jednu osobu a zničil několik domů. Agentura sdělila, že nálož byla nastražena americkými a sionistickými agenty. Irácký tisk vyzval Colina Powella, aby okamžitě opustil region, a jeho návštěvu označil za pokus zostřit ekonomické sankce vůči Iráku. Spojené arabské emiráty a Kuvajt návštěvu amerického diplomata vítají. Do Kuvajtu, který zítra oslaví desáté výročí od konce války v Perském zálivu, přicestoval bývalý americký prezident George Bush, který se má zúčastnit velkolepých mírových oslav společně s americkým ministrem zahraničí Colinem Powellem, bývalou britskou premiérkou Margaret Thatcherovou a s dalšími významnými světovými politiky. Kuvajtský ministr brany oznámil, že Kuvajt, který se po obnovení bombardování Iráku nachází ve stavu nejvyšší vojenské pohotovosti, prodlouží desetiletou obrannou smlouvu, kterou uzavřel v roce 1991se Spojenými státy americkými.

Markéta Kaclová, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme