Powell jedná na Blízkém východě

Palestinci musí okamžitě ukončit teror a násilí. Po jednání s americkým ministrem zahraničí Colinem Powellem v Jeruzalémě to uvedl nově zvolený izraelský premiér Ariel Šaron.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šaron uvedl, že poté přijme kroky k ulehčení ekonomické situace palestinské autonomie. Premiér dále řekl, že po ukončení násilí povede jednání s palestinskými představiteli. Colin Powell potvrdil, že Spojené státy budou podporovat přímé rozhovory mezi Izraelem a Palestinou na základě rezolucí Rady bezpečnosti OSN číslo 242 a 338.

Podle Powella je bezprostředním cílem naléhat na obě strany, aby se vyronali se současnou situací. Powell uvedl, že je nezbytně nutné, aby byla znovu vybudována vzájemná důvěra a koordinace a spolupráce mezi oběma stranami. Těžká rozhodnutí budou podle Powella na Palestincích a Izraelcích a Spojené státy budou tomuto procesu napomáhat. Šéf americké diplomacie dnes také povede rozhovory s prezidentem palestinské autonomie Jásirem Arafatem.

Americký ministr zahraničí Colin Powell potvrdil po jednání s prezidentem palestinské autonomie Jásirem Arafatem závazek Spojených států vůči mírovému procesu a jejich podporu přímým dvoustranným jednáním. Podle Powella musí obě strany pracovat na ukončení násilí. Uznal také velké ekonomické obtíže autonomie, které by mohly vést k chaosu. Šéf americké diplomacie uvedl, že problém Iráku a palestinský problém spolu souvisí. Jásir Arafat řekl, že palestinská reprezentace požaduje dodržování dohod, které Izrael a Palestinci podepsaly, a považuje je za mezinárodní dohody. Arafat požádal Spojené státy, aby prosazovaly dodržování a o nátlak na stát Izrael, aby zrušil blokádu palestinských území. Colin Powell bude pokračovat ve své blízkovýchodní cestě návštěvami v Jordánsku, Sýrii, Kuvajtu a Saúdské Arábii.

Americký ministr zahraničí Colin Powell řekl v Jeruzalémě po jednání s Arielem Šaronem, že irácký režim Saddáma Husajna nesmí získat atomovou zbraň. Podle Powella je nutné donutit Saddáma Husajna dodržovat rezoluce OSN, se kterými Husajn souhlasil po skončení války v Zálivu, donutit jej přijmout zpět zbrojní inspektory OSN a omezovat tento režim.

Reagoval tak na informace německého listu Bild o potenciálu režimu Saddáma Husajna vyvinout jadernou zbraň do tří let. Podle Powella informace posilují jedno z poselství, které přiváží na Blízký východ: že irácký režim je nebezpečný a že už v minulosti Husajn ukázal, že je ochoten použít zbraně hromadného ničení. Podle Powella mohou informace z Bildu pomoci přesvědčit národy v regionu i ve světě, že Saddám Husajn musí být omezován do té doby, než se mezinárodní společenství přesvědčí, že se nesnaží získat tento druh zbraní.

Arabské země nejsou jednotné v reakci na návštěvu amerického ministra zahraničí Collina Powella na Blízkém východě. Zatímco Irák vyzývá Powella k urychlenému opuštění oblasti, další země Perského zálivu návštěvu amerického diplomata vítají.

Podle irácké agentury INA otřásl včera večer Bagdádem silný výbuch, který zranil jednu osobu a zničil několik domů. Agentura sdělila, že nálož byla nastražena americkými a sionistickými agenty. Irácký tisk vyzval Colina Powella, aby okamžitě opustil region, a jeho návštěvu označil za pokus zostřit ekonomické sankce vůči Iráku. Spojené arabské emiráty a Kuvajt návštěvu amerického diplomata vítají. Do Kuvajtu, který zítra oslaví desáté výročí od konce války v Perském zálivu, přicestoval bývalý americký prezident George Bush, který se má zúčastnit velkolepých mírových oslav společně s americkým ministrem zahraničí Colinem Powellem, bývalou britskou premiérkou Margaret Thatcherovou a s dalšími významnými světovými politiky. Kuvajtský ministr brany oznámil, že Kuvajt, který se po obnovení bombardování Iráku nachází ve stavu nejvyšší vojenské pohotovosti, prodlouží desetiletou obrannou smlouvu, kterou uzavřel v roce 1991se Spojenými státy americkými.

Markéta Kaclová, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme