Powell přijel do Izraele mírnit napětí

O vyhrocené situaci na Blízkém východě jednal s jordánským králem Abdalláhem II. při krátké zastávce v Ammánu americký ministr zahraničí Colin Powell. Poté odletěl do Jeruzaléma, kde se v pátek sejde s izraelským premiérem Arielem Šaronem a s ministrem zahraničí Šimonem Peresem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelští vojáci | Foto: ČTK/AP

Po schůzce s Abdalláhem II. informoval Powell, že král nabídl pomoc Jordánska při zmírňování utrpení Palestinců na západním břehu po dojednání příměří.

Bílý dům dnes oznámil, že se Powell setká také s předsedou palestinské správy Jásirem Arafatem. Toho americký prezident George Bush znovu vyzval, aby před schůzkou s Powellem veřejně odsoudil terorismus a uznal jednání za jedinou cestu vedoucí k míru.

Washington uvítal, že se Izrael stáhl z dalších tří palestinských obcí v Předjordánsku a zároveň opětovně vyzval Palestince i Izrael k zastavení násilí. Mluvčí amerického prezidenta Ari Fleischer řekl, že by nyní palestinské úřady i arabské státy měly odsoudit terorismus, odříznout teroristy od finančních zdrojů a zastavit pobuřování v médiích.

Izraelská armáda v noci vnikla do palestinské vesnice Bir Zajt severně od Ramalláhu na Západním břehu Jordánu. Došlo k tomu krátce poté, co izraelské ministerstvo obrany oznámilo stažení vojsk ze tří jiných palestinských obcí.

Markéta Kaclová, Jitka Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme